|

Czym jest decybel (dB)?

Choć często błędnie rozumiany, jako synonim głośności – decybel (dB) to logarytmiczna jednostka miary, która stosowana jest do porównywania wielkości zmieniających się w sposób liniowy. Są to takie wielkości, jak moc, natężenie czy napięcie. W dalszej części dowiesz się, o czym tak właściwie informuje nas decybel, jak rozumieć jego wartość w danym parametrze oraz dowiesz się, dlaczego decybele są tak ważne właśnie w kontekście dźwięku.

Decybel (dB) to sposób mierzenia głośności dźwięku, który uwzględnia, jak ludzkie ucho reaguje na różne poziomy dźwięku. W praktyce, decybel to jednostka porównawcza, która wskazuje, jak głośny jest dany dźwięk w stosunku do ustalonego punktu odniesienia.

Aby to zrozumieć, wyobraź sobie decybel jako jednostkę na wadze, która mierzy, jak ciężka jest paczka w porównaniu do standardowego ciężaru. W przypadku dźwięku, decybel porównuje siłę dźwięku, który słyszymy, do bardzo cichego dźwięku, który jest naszym punktem odniesienia.

Ważne jest, że decybel to skala logarytmiczna. Co to oznacza? Gdy mówimy, że dźwięk wzrasta o 10 decybeli, nie oznacza to, że jest dwa razy głośniejszy, ale że jego moc akustyczna wzrosła dziesięciokrotnie. 

Dla naszego ucha taki wzrost o 10 decybeli brzmi jak podwojenie głośności. To pomaga zrozumieć, dlaczego delikatne szepty i głośne koncerty rockowe są mierzone w tych samych jednostkach, ale mają bardzo różne wartości w decybelach.

Podsumowując, decybel to przydatne narzędzie do porównywania głośności dźwięków w sposób, który odpowiada temu, jak słyszymy. Dzięki temu możemy łatwiej zrozumieć i ocenić, jak głośne są otaczające nas dźwięki.

  1. Poziom Ciśnienia Akustycznego (SPL): To miara głośności dźwięku, wyrażona w dB. SPL opisuje, jak głośny jest dźwięk w określonej odległości od źródła dźwięku.
  2. Zakres Dynamiki: Określa różnicę między najgłośniejszymi a najcichszymi dźwiękami, jakie urządzenie może efektywnie reprodukować, również wyrażany w dB. Im większy zakres dynamiki, tym lepsza jest zdolność urządzenia do odwzorowania cichych i głośnych dźwięków bez zniekształceń.
  3. Stosunek Sygnał/Szum (SNR): Wyraża różnicę w poziomie między pożądanym sygnałem a tłem (szumem) w dB. Wyższy stosunek sygnału do szumu oznacza, że sygnał jest czystszy, czyli ma mniej szumu.
  4. Czułość/Efektywność Słuchawek lub Głośników: Mierzy, jak głośno słuchawki lub głośniki będą grały przy podanym poziomie mocy, zwykle wyrażane w dB/mW. Wyższa wartość oznacza większą głośność przy tej samej mocy.
  5. Moc Wyjściowa: Często podawana w dBm, jest to miara mocy sygnału audio wyjściowego urządzenia. Pokazuje, jak mocny sygnał może wygenerować urządzenie bez zniekształceń.
  6. Pasmo Przenoszenia: Choć samo pasmo przenoszenia nie jest wyrażane w dB, często towarzyszą mu wykresy charakterystyki częstotliwościowe, gdzie amplituda jest wyrażana w dB. Daje to obraz tego, jak urządzenie wzmacnia lub tłumi różne częstotliwości.
  7. Tłumienie Echo: W sprzęcie do konferencji i mikrofonach, tłumienie echa wyrażone w dB pokazuje, jak efektywnie urządzenie eliminuje echo w transmisji dźwięku.
  8. Wzmocnienie (Gain): W kontekście wzmacniaczy, wzmocnienie określa, ile razy sygnał jest wzmacniany, często wyrażane w dB.
Wykres przedstawiający zależność między poziomem decybeli a bezpiecznym czasem słuchania.

Istnieje ogólna zgoda co do tego, że poziom dźwięku powyżej 85 decybeli (dB) może być szkodliwy dla słuchu, jeśli jesteśmy narażeni na taki dźwięk przez dłuższy czas. W zależności od czasu ekspozycji, nawet dźwięki o natężeniu około 70-80 dB mogą być potencjalnie szkodliwe, o czym warto wiedzieć ustawiając gałkę volume naszego radioodbiornika.

Dla porównania, normalna rozmowa ma natężenie około 60 dB, a ruch uliczny może osiągnąć 85 dB. Dźwięki o natężeniu 100 dB, takie jak koncert rockowy lub piła łańcuchowa, mogą spowodować uszkodzenie słuchu po zaledwie 15 minutach ekspozycji. 

Natomiast ekstremalnie głośne dźwięki, na przykład 120 dB (porównywalne do syreny alarmowej), mogą natychmiastowo spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Ważne jest zatem, aby chronić słuch w środowiskach, w których poziom dźwięku jest wysoki, używając odpowiednich środków ochronnych, takich jak zatyczki do uszu lub nauszniki ochronne.

Czynność/ZjawiskoPrzybliżony Poziom Decybeli (dB)
Szept20-30 dB
Normalna rozmowa60-70 dB
Ruch uliczny70-85 dB
Odkurzacz70-85 dB
Koncert rockowy110-120 dB
Start samolotu odrzutowego120-130 dB
Poziom Decybeli (dB)Bezpieczny Czas Słuchania
85 dB8 godzin
88 dB4 godziny
91 dB2 godziny
94 dB1 godzina
97 dB30 minut
100 dB15 minut
103 dB7,5 minuty
106 dB3,75 minuty
109 dBPoniżej 2 minut
112 dB i więcejRyzyko natychmiastowego uszkodzenia słuchu

Podobne wpisy

Dodaj komentarz