|

Czy słuchawki są szkodliwe?

Słuchawki co do zasady są urządzeniami bezpiecznymi i przy właściwym użytkowaniu nie można ich uznać za szkodliwe. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wyrządzić nam żadnej szkody, o czym coraz częściej alarmują eksperci. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób słuchawki mogą zagrażać lub szkodzić oraz jak zabezpieczyć się przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Kiedy słuchawki stają się niebezpieczne?

Słuchawki to wynalazek, który powstał jeszcze w XIX wieku i od tamtej pory jest stosowany na masową skalę. Przez dekady nie pojawiały się niepokojące dane problemach, z którymi zmagać musiały się osoby korzystające ze słuchawek w pracy, dlatego nie ma powodów do nadmiernej paniki.

Prawdą jest jednak, że w ostatnich latach coraz częściej wychodzą na świat informacje o wzroście problemów ze słuchem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wszystko nasiliło się przy okazji eksplozji popularności słuchawek dousznych, które tworzą świetny tandem z nowoczesnym smartfonem.

Problem nie wynika tu jednak z niebezpieczeństwa, jakie tworzą dla ludzi same słuchawki, lecz z niewłaściwego sposobu obchodzenia się z tym urządzeniem. Nie chodzi tu przy tym jedynie o słuchanie nadmiernie głośnych dźwięków, ale również po prostu zbyt długie słuchanie oraz brak zachowania higieny użytkowania.

Jakiego rodzaju zagrożenia mogą wynikać z użytkowania słuchawek 

Niebezpieczeństwa jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego używania słuchawek należy podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy dolegliwości związanych z samą zdolnością do słyszenia i rejestrowania dźwięków, a druga dolegliwości związanych ze stanem samych uszu.

Problemy związane ze słuchem

Największe zagrożenie ze strony słuchawek to oczywiście wydobywający się z nich dźwięk.Niewłaściwe obchodzenie się z nim może wywołać następujące problemy:

  1. Całkowita utrata słuchu – słuchanie muzyki na maxa nigdy nie jest rozsądne. Może ono doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej utraty słuchu.
  2. Stopniowe zanikanie słuchu – nie tylko pełny regulator może uszkodzić Twój słuch. Słuchanie dźwięków przez długi czas może stopniowo uszkadzać słuch, nawet jeśli nie są one nadmiernie głośne (więcej szczegółów w akapicie dotyczącym sposobów zabezpieczania się).
  3. Pojawienie się szumów usznych – jednym z pierwszych i najczęstszych objawów złego korzystania, jest nagłe pojawienie się szumów usznych. Jeśli zauważyłeś je u siebie, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Dolegliwości związane ze zdrowiem uszu

Słuchawki mogą narazić na niebezpieczeństwo również sam narząd słuchu, szczególnie jeśli mowa o słuchawkach dousznych. Najczęstsze przypadłości wywołane niewłaściwym ich stosowaniem to:

  1. Korek uszny – wydzielina w uchu to coś zupełnie normalnego i niezbędnego dla naszego ciała. Niestety słuchawki – przede wszystkim te douszne i dokanałowe – mogą uniemożliwiać jej usuwanie i prowadzić do jej nadmiernego nagromadzenia.
  2. Ucho pływaka – słuchawki skutecznie ograniczają swobodny przepływ powietrza wokół uszu. Jeśli zalega w nich wilgoć, tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. W ten sposób dochodzi do zapalenia ucha, które może przybrać nawracający charakter.

Dowiedz się więcej o dodatkowych niebezpieczeństwach słuchawek dousznych i dokanałowych z naszego artykułu.

Jak zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami stosowania słuchawek

Jak już wcześniej wspomniano, nie ma powodów aby po tym artykule wyrzucać swoje słuchawki do kosza. Do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas korzystania ze słuchawek wystarczy zachować kilka naprawdę prostych zasad. 

Zadbaj o odpowiedni poziom dźwięku

Rozmowa z drugim człowiekiem waha się w granicach 60-70 dB i ten poziom natężenia dźwięku jest uznawany za bezpieczny nawet przez długi czas.

Wystarczy jednak, że wzrośnie on do poziomu 100 dB (tyle co na stacji kolejowej lub metra), aby zagrożenie dla słuchu pojawiło się już po 15 minutach. 

Najnowsze zalecenia WHO są próbą wprowadzenia globalnego standardu w tej kwestii, dlatego pojawiły się wytyczne co do tygodniowego narażenia na dźwięk, gdzie bazowym natężeniem dźwięku jest 80 dB (nieco więcej niż ludzka mowa).

Tak konkretna liczba decybeli wynika z faktu, że większość słuchawek osiąga ten poziom na 60% głośności i w ten sposób możesz korzystać bezpiecznie ze słuchawek przez 40 godzin tygodniowo (dzieci 12,5).

Rób przerwy w słuchaniu

Jak wszystko w naszym organizmie, narząd słuchu także potrzebuje odrobiny spokoju.

Kiedy znajdujesz się w ciszy Twoje ucho zyskuje czas, aby się zwyczajnie zregenerować, co jest szczególnie istotne w długofalowej perspektywie zachowania słuchu.

Trzeba pamiętać o tym nie tylko podczas korzystania słuchawek, ale również podczas codziennego funkcjonowania.

Jeśli cały dzień spędzasz na hałaśliwej ulicy, zadbaj o wieczór w spokoju i ciszy.

Unikaj korzystania z cudzych słuchawek

O ile współdzielenie słuchawek nausznych i wokółusznych nie jest niczym niepokojącym, o tyle w przypadku słuchawek wkładanych do ucha, powinno być to po prostu niedopuszczalne.

Szczególnie słuchawki dokanałowe po prostu wpychamy do jednego z otworów w naszym ciele, a to oznacza ich bezpośredni kontakt z naszą wydzieliną, a także mikroflorą bakteryjnę, która jest unikalna dla każdego człowieka.

Z tego właśnie powodu, słuchawki douszne uznawane są prawnie za produkt higieniczny, o czym więcej przeczytasz w tym artykule.

Nie używaj słuchawek zaraz po wyjściu z wody

Dobrą praktyką podczas użytkowania słuchawek, jest unikanie ich zaraz po wyjściu z wody.

Nawet po zwykłej kąpieli do ucha zawsze dostanie się trochę wilgoci, której z zewnątrz po prostu nie da się usunąć.

Wystarczy, że odczekasz kilkanaście-kilkadziesiąt minut w zależności od warunków otoczenia, aby naturalna wentylacja ucha zrobiła swoje i uchroniła przed takimi schorzeniami jak ucho pływaka.

prysznic woda bezpieczenstwo sluchawek

Czyść swoje słuchawki

Bardzo często zapominamy o czyszczeniu swoich słuchawek pomimo tego, że nakładamy je (lub nawet wkładamy) na delikatny narząd.

Problem ten po raz kolejny dotyczy głównie słuchawek dousznych, które nieczyszczone wprowadzają jeszcze więcej zanieczyszczeń z zewnątrz.

Oczywiście jako urządzeń elektronicznych, nie możemy ich wkładać do zmywarek, ale aż taka przesada nie jest wymagana.

Wystarczy, że regularnie przetrzesz gumki lub nauszniki wilgotnym i czystym materiałem, aby zapobiec gromadzeniu się brudu. 

Źródła pomocne przy tworzeniu artykułu: 

  1. Change in Prevalence of Hearing Loss in US Adolescents, https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/186427, 24.02.2023 (ostatni dostęp)
  2. Safe listening devices and systems: a WHO-ITU standard, https://www.who.int/publications/i/item/9789241515276, 24.02.2023 (ostatni dostęp) 
  3. Co warto wiedzieć o dźwiękach i hałasie?, https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/co-warto-wiedziec-o-dzwiekach-i-halasie, 24.02.2023 (ostatni dostęp)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz