Jakie słuchawki przewodowe wybrać
Słuchawki przewodowe to pierwotna i doskonale wszystkim znana forma tego sprzętu, której palmę pierwszeństwa odebrały dopiero słuchawki bezprzewodowe. Pomimo tego, że modele słuchawek z przewodem są teraz rzadziej stosowane (ze względu na usuwanie złączy ze smartfonów) to nadal znajdują się miejsca, w których okazują się być bezkonkurencyjne. W dalszej części dowiesz się, jakie są i co oferują różne odmiany słuchawek przewodowych, w jakich sytuacjach powinieneś postawić właśnie na nie, o czym należy pamiętać przed wyborem modelu oraz czym słuchawki przewodowe odróżniają się od tych bezprzewodowych.
Czym różnią się słuchawki przewodowe i na którą odmianę postawić
Decyzja o wyborze słuchawek przewodowych to dopiero pierwszy krok. Oprócz tego trzeba jeszcze zadecydować, w jaki sposób chcemy nosić nasze słuchawki, aby najlepiej spełniały swoje zadanie. W tym celu słuchawki dzielimy głównie ze względu na ich budowę.
Słuchawki nauszne i wokółuszne
Słuchawki nauszne i wokółuszne często nazywane są zbiorczo słuchawkami nagłownymi, ze względu na charakterystyczny pałąk łączący głośniki słuchawek. Poza tym, ich muszle przykrywają ucho lub otaczają je w zupełności, co ma bardzo duże znaczenie dla ich użytkowania. Tego typu słuchawki uważane są za zdrowsze i lepiej przystosowane do długotrwałego słuchania. Co do zasady, posiadają one także większą średnicę głośników, co pozwala na bardziej naturalne przenoszenie pasma dźwiękowego. Modele nauszne lub wokółuszne często wybierane są także jako słuchawki sportowe, przez osoby uskarżające się na wypadanie słuchawek dousznych lub wywoływany przez nie dyskomfort ucha.
Słuchawki douszne i dokanałowe
Douszne wersje słuchawek bezprzewodowych również są bardzo popularne, przede wszystkim wśród osób użytkujących je w sposób rekreacyjny. Wynika to głównie z faktu, że są one znacznie mniejsze od słuchawek nausznych, co ułatwia ich częste przenoszenie. Brak pałąka oznacza też, że znacznie łatwiej ukryć ich obecność, a przy okazji nie niszczą one naszej fryzury. Warto zaznaczyć, że słuchawki douszne, dzielimy tak właściwie na douszne oraz dokanałowe, co często umyka wielu osobom. Modele dokanałowe łatwo rozpoznać po charakterystycznych gumkach, które zapewniają efekt izolacji dźwiękowej po włożeniu do kanału słuchowego. Modele douszne zaś nie posiadają gumek i choć wkładamy je do ucha to nie robimy tego bezpośrednio do kanału słuchowego.