|

Jak działają słuchawki bezprzewodowe 

Słuchawki bezprzewodowe odbierają sygnał audio z urządzenia, z którym zostały wcześniej sparowane. Sygnał ten jest kodowany i przesyłany pomiędzy urządzeniami za pomocą fal radiowych (RF/Bluetooth) lub podczerwieni (IR). Słuchawki bezprzewodowe odbierając zakodowany sygnał audio, odkodowują go przy pomocy odpowiedniego algorytmu do postaci słyszalnych przez nas dźwięków. W dalszej części znajdziesz ich porównanie i dowiesz się więcej na temat ich działania.

Jak działa radiowa transmisja danych w słuchawkach? 

Sygnał radiowy to nic innego, jak fala elektromagnetyczna w zakresie częstotliwości od 30 Hz do 300 GHz.

Współcześnie z jej wykorzystaniem stykamy się dosłownie na każdym kroku, ze względu na jej niesamowitą skuteczność w przesyłaniu danych na odległość.

Ogromną zaletą fal radiowych jest jednocześnie fakt, że z natury rozchodzą się one we wszystkich kierunkach od źródła ich nadawania i z dużą łatwością przenikają przez inne obiekty (ściany, meble, drzewa itp.). 

Choć pełny zakres częstotliwości radiowych jest bardzo duży, w słuchawkach bezprzewodowych zazwyczaj zamyka się on w granicach od 900 MHz do 3.2 GHz.

W przypadku słuchawek na Bluetooth, które są najczęściej stosowane, zakres ten jest jeszcze mniejszy i zamyka się w przedziale 2.4 do 2.4835 GHz.

W radiowej transmisji danych, informacja (np. w postaci utworu muzycznego) zostaje w pewnym sensie przetłumaczona na konkretne pasmo częstotliwości, które generowane jest przez urządzenie nadawcze (np. smartfon lub dowolne urządzenie z Bluetooth).

Pasmo to odbierane jest przez np. słuchawki bezprzewodowe i ponownie “tłumaczone” na słyszalne dla nas dźwięki.

Warto w tym miejscu wskazać, że sygnał audio zawiera się zazwyczaj w przedziale częstotliwości od 20 Hz do 20 kHZ, który jest uznawany za słyszalny dla ludzkiego ucha. 

Jak działa transmisja danych w słuchawkach na podczerwień (IR)? 

Podobnie do fal radiowych, podczerwień to nic innego jak fala elektromagnetyczna, ale o znacznie wyższej częstotliwości.

W gruncie rzeczy pasmo podczerwieni zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy się pasmo radiowe, co oznacza, że fale podczerwone zaczynają się od 300 GHz i kończą aż na 430 THz.

Wyższe częstotliwości oznaczają w praktyce krótszą długość fali elektromagnetycznej, a to ma kluczowe znaczenie dla sposobu użytkowania bezprzewodowych słuchawek IR. 

Sygnał audio przesyłany w zakresie podczerwieni, dosyć słabo rozchodzi się we wszystkich kierunkach i nie radzi sobie z jakimikolwiek przeszkodami.

Oznacza to, że słuchając muzyki na słuchawkach wykorzystujących podczerwień, musimy nieustannie znajdować się w bliskiej odległości od nadajnika i to w odpowiedniej do niego pozycji. 

Pomimo pewnych wad, bezprzewodowe słuchawki na podczerwień mają również swoje mocne strony. Operowanie na wyższych częstotliwościach oznacza bowiem, że przesyłany sygnał napotka mniej zakłóceń.

Właśnie dlatego słuchawki IR są cenione za lepszą jakość odsłuchiwanej muzyki i zazwyczaj kierowane są do środowisk audiofilskich. 

Słuchawki radiowe, Bluetooth i na podczerwień – porównanie cech

CechaSłuchawki radioweSłuchawki BluetoothSłuchawki na podczerwień
ZasięgZwykle do 100 metrów, niektóre modele mogą mieć zasięg większyZazwyczaj do 10 metrów, niektóre nowsze modele do 30 metrówOgraniczone do jednego pomieszczenia, zwykle do 10 metrów
ŁącznośćNie wymaga sparowania, może być podatne na zakłócenia z innych źródełWymaga sparowania, zazwyczaj stabilne połączenieWymaga bezpośredniej widoczności, może być zakłócane przez światło
Jakość dźwiękuDobra, ale może być zmienna z powodu interferencjiZazwyczaj bardzo dobra, z kodowaniem i lepszą redukcją szumówDobra, ale ograniczona przez krótki zasięg i interferencje światła
KompatybilnośćUniwersalne, mogą pracować z dowolnym urządzeniem z wyjściem audioWymaga urządzeń z Bluetooth, ale bardzo szeroko dostępneWymaga urządzeń z nadajnikiem na podczerwień, mniej powszechne
ZastosowanieDomowe, często używane dla TV lub w miejscach publicznychUniwersalne, zarówno w domu, jak i w podróżyGłównie domowe, idealne do oglądania TV bez zakłóceń

Czy słuchawki bezprzewodowe trzeba ładować 

W słuchawkach z przewodem zasilanie czerpane jest ze źródła dźwięku, do którego zostały one podłączone (np. telefonu czy laptopa).

Słuchawki bezprzewodowe do działania potrzebują zatem własnego zasilania w postaci wbudowanego akumulatora.

Ten zaś wymaga oczywiście regularnego ładowania – tym częstszego im częściej użytkowane są nasze słuchawki.  

Warto jednak wspomnieć, że ładowanie słuchawek bezprzewodowych nie jest zazwyczaj aż tak uciążliwe, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych.

Choćby ze względu na rozmiar słuchawek, ich akumulatory nie posiadają dużych pojemności, a to oznacza, że pełne ładowanie trwa naprawdę krótko. 

W przypadku słuchawek dousznych, modele bezprzewodowe wyposażane są dodatkowo w zgrabne etui.

Służy ono przy tym nie tylko do przechowywania słuchawek, ale również do ich ponownego ładowania.

W większości modeli pojemność akumulatora w etui wystarcza na kilku, a nawet kilkunastokrotne naładowanie słuchawek. 

Jak długo mogą działać słuchawki bezprzewodowe 

Mała pojemność akumulatora nie oznacza jednak, że słuchawki bezprzewodowe nie pozwalają na długie słuchanie muzyki.

Większość modeli bez problemu przepracuje 3-5 h bez konieczności ładowania i mowa tu o niewielkich słuchawkach dousznych i dokanałowych.

Długość pracy zależeć będzie oczywiście od tego, jak wysoko ustawimy głośność oraz w jaki sposób korzystamy ze słuchawek (muzyka czy rozmowy). 

Jeśli chodzi o ciągłe i nieprzerwane odtwarzanie, nieco lepiej powinny poradzić sobie modele nauszne.

Wynika to z faktu, że ich znacznie większa powierzchnia pozwala na zastosowanie większego rozmiaru akumulatorów.

Z drugiej jednak strony nie mają one w zestawie etui ładującego, jak w słuchawkach dousznych, co może okazać się problematyczne, jeśli przez kilka dni nie mamy dostępu do gniazdka (np. podczas wakacji). 

Od czego zależy jakość słuchawek bezprzewodowych 

Na jakość słuchawek bezprzewodowych składają się dwa elementy – zastosowane podzespoły oraz wykorzystywana technologia.

Jeśli idzie o ten pierwszy, zasada jest teoretycznie prosta. Im wyższa cena tym lepsze podzespoły i w znaczącej większości przypadków tak to właśnie wygląda.

Niestety przed zakupem nie mamy możliwości sprawdzenia ich jakości, a i po zakupie jedynym sposobem na weryfikację, jest po prostu posłuchanie czegoś na słuchawkach.

Jeżeli nie lubisz zatem eksperymentować – postaw na słuchawki bezprzewodowe od znanych producentów. 

Wersja Bluetooth 

W przypadku drugiej składowej jakości słuchawek – technologii – sprawa wygląda już znacznie lepiej. Kluczowym rozwiązaniem jest tutaj w końcu zastosowana wersja technologii Bluetooth.

Im słuchawki posiadają wyższą wersję Bluetooth, tym lepiej dla doświadczeń ze strony użytkownika.

Nowe wersje Bluetooth niemal zawsze wprowadzają poprawę wydajności, która przekłada się na dłuższy czas pracy urządzeń.

Najnowsze wersje (od 5.0 w górę) zapewniają przy tym wysoką stabilność połączenia, a także możliwość podłączenia się do wielu urządzeń Bluetooth jednocześnie. 

Informację na temat zastosowanej wersji Bluetooth bez problemu znajdziesz na opakowaniu słuchawek lub w specyfikacji na stronie sklepu lub producenta.

Warto jednak pamiętać, że aby wykorzystać wszystkie funkcje wybranej wersji Bluetooth, musi ona znajdować się w zarówno w obu sparowanych urządzeniach.

Oznacza to, że nie skorzystamy np. z możliwości podłączenia do kilku urządzeń jednocześnie, jeśli nasz odtwarzacz posiada wersję Bluetooth niższą niż 5.0, a urządzenia do których jest podłączany posiadają wersję wyższą. 

Obsługiwane kodeki 

W przypadku słuchawek bezprzewodowych do muzyki, istotna może być nie tylko wersja Bluetooth, ale również obsługiwane przez nią kodeki.

Kodeki odpowiadają za sposób kodowania i przesyłania sygnału audio, co ma wpływ na jakość odtwarzanych utworów.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli słuchasz muzyki z You Tube, Spotify lub zwyczajnych plików mp3 parametr ten nie będzie miał znaczenia, gdyż podstawowy profil Bluetooth A2DP w pełni obsługuje możliwości kompresji mp3. 

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli słuchamy muzyki z płyt, plików FLAC lub korzystamy z takich serwisów, jak np. Tidal Hi-fi. Wtedy nasze utwory są zapisane w wyższej rozdzielczości, a to oznacza, że możemy usłyszeć więcej detali. 

Możliwość odsłuchiwania dźwięku w wyższej rozdzielczości, zapewniają kodeki aptX, aptX HD, aptX LL oraz LDAC. 

Do jakich urządzeń można podłączyć słuchawki bezprzewodowe 

Choć słuchawki bezprzewodowe kojarzą się przede wszystkim z telefonami komórkowymi, możemy bez problemu podłączyć je do całej gamy różnorodnych urządzeń.

Głównym warunkiem jest tutaj posiadanie Bluetooth przez oba urządzenia, które chcemy ze sobą sparować. Słuchawki bezprzewodowe na Bluetooth z łatwością podłączysz między innymi do laptopa czy tabletu, a także do większości nowoczesnych telewizorów.  

Jeśli chodzi o słuchawki bezprzewodowe na podczerwień, sprawa może okazać się jeszcze prostsza. Do działania wymagają one bowiem nadajnika podczerwieni, a ten najczęściej bez problemu podłączymy do urządzeń odtwarzających.

Zazwyczaj nadajniki słuchawek IR posiadają złącze Jack 3.5 mm, które jest standardowym wyposażeniem większości urządzeń elektronicznych odtwarzających dźwięk.  

Czy słuchawki bezprzewodowe są lepsze od przewodowych 

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka odmiana słuchawek jest lepsza. Zarówno słuchawki przewodowe jak i bezprzewodowe posiadają swoje wady i zalety, sprawdzając się lepiej w nieco innych sytuacjach.  

Klasyczne słuchawki na kablu nie ograniczają nas, jeśli idzie o czas słuchania. Za tą samą cenę oferują one również znacznie lepszą jakość dźwięku.

Dodatkowo nie musimy martwić się o jakiekolwiek kwestie kompatybilności, gdyż podłączymy je do każdego gniazda słuchawkowego/AUX. Słuchawki przewodowe nadal królują, jeśli idzie o zastosowania studyjne oraz jak najlepszą jakość dźwięku. 

Słuchawki bezprzewodowe z kolei to pełna swoboda poruszania się i naprawdę niezwykła wygoda użytkowania. Doskonale sprawdzają się one podczas uprawiania sportu oraz w trakcie wykonywania wielu codziennych czynności.

Niektóre modele pozwalają również na odtwarzanie dźwięku z kart pamięci lub odbieranie fal radiowych, dzięki czemu nie będziemy potrzebować nawet urządzenia odtwarzającego. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz