|

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które wybrać? 

Słuchawki to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych odmian sprzętu audio, którą w ostatnich latach dotknęła bezprzewodowa rewolucja. Brak przewodu dość znacząco wpływa na sposób w jaki je użytkujemy, ale nie oznacza to, że słuchawki przewodowe nie mają pewnych przewag nad swoimi bezprzewodowymi odpowiednikami. W tym artykule postaram się wymienić atuty obu tych rozwiązań, wskazując jednocześnie na sytuacje, w których lepiej sprawdzi się każde z nich. 

Mocne strony słuchawek przewodowych 

Słuchawki przewodowe we współcześnie znanej nam formie, są obecne na rynku aż od 1910 roku. Od tamtej pory stanowią one podstawowy sprzęt do osobistego odsłuchu, cechując się niezwykłą prostotą użytkowania. Jeśli chodzi o ich porównanie z modelami bezprzewodowymi, należy wskazać na przynajmniej kilka istotnych zalet posiadania przewodu słuchawkowego. Słuchawki na kablu przede wszystkim odtwarzają dźwięk ze źródła w nieskompresowanej formie, pozwalając na maksymalnie autentyczne doznania dźwiękowe. Fakt ten jest szczególnie istotny głównie dla osób słuchających muzyki oraz audiofili, którzy mogą dzięki temu wychwycić każdy dźwiękowy detal przekazany w utworze przez artystę.  

Co więcej, słuchawki przewodowe wyróżniają się jakością dźwięku za znacznie niższą cenę niż są w stanie zaoferować ich bezprzewodowe odpowiedniki. Nieskompresowany sygnał audio dostarczany do słuchawek, pozwala bowiem na pełne wykorzystanie możliwości wykorzystanych w nich podzespołów, zapewniając finalnie lepszy stosunek jakości do ceny. Słuchawki przewodowe nie wymagają ponadto żadnych zewnętrznych źródeł zasilania – wystarczy, że podepniesz je do gniazda słuchawkowego w laptopie, telefonie lub odtwarzaczu. Podsumowując zatem mocne strony słuchawek przewodowych, prezentują się one w następujący sposób: 

  • nieskompresowany sygnał audio ze źródła przekładający się na lepszy dźwięk 
  • znacznie niższa cena przy zapewnieniu tej samej lub lepszej jakości dźwięku 
  • pełne wykorzystanie możliwości składających się na nie podzespołów 
  • brak konieczności stosowania zewnętrznego zasilania i troski o poziom baterii 

Mocne strony słuchawek bezprzewodowych 

Ogromna popularność słuchawek bezprzewodowych przyszła wraz z tendencją do usuwania wejść słuchawkowych z nowoczesnych smartfonów. Ich zdecydowanie najważniejszą zaletą jest niesamowita wręcz wygoda użytkowania, której dosłownie trudno się oprzeć. Chyba każdy z nas choć raz w życiu wyszarpnął sobie słuchawki nieopatrznie zahaczając o kabel, co w modelach bezprzewodowych zwyczajnie nie jest możliwe do wykonania. Atrybut ten jest szczególnie cenny podczas uprawiania wszelakich dyscyplin sportowych, gdzie dynamiczne ruchy i wiszące okablowanie, zdecydowanie nie idą ze sobą w parze.  

Słuchawki bezprzewodowe są również znacznie wygodniejsze, jeśli często przemieszczasz się ze swoimi słuchawkami w torbie lub plecaku, pozwalając zapomnieć o tak irytującej kwestii, jak nieustannie plączący się kabel. W przypadku modeli dousznych i dokanałowych standardem jest także ładujące je etui w zestawie, które jednocześnie pozwala na przechowanie tego typu słuchawek w znacznie bardziej higienicznych warunkach. Reasumując więc atuty, jakie posiadają słuchawki bezprzewodowe, należy wymienić następujące zalety: 

  • większy komfort użytkowania i brak plączących się kabli 
  • modele bezprzewodowe nie ograniczają ruchów podczas uprawiania sportu 
  • higieniczny sposób przechowywania w modelach dokanałowych i dousznych 
  • większa wygoda podczas częstego transportowania 

Które słuchawki zapewnią lepszą jakość muzyki? 

Jeżeli wybierając słuchawki oczekujesz możliwie najlepszej jakości odtwarzanej muzyki, koniecznie postaw na słuchawki przewodowe. To właśnie dzięki obecności kabla, komunikacja pomiędzy odtwarzaczem a głośnikami w słuchawkach będzie przebiegać w możliwie niezaburzony sposób. Dla osób słuchających muzyki wyłącznie w formacie MP3 może to co prawda nie mieć aż tak dużego znaczenia, ale sytuacja diametralnie zmienia się, jeśli korzystasz z formatów takich jak WAV czy FLAC.

Aby działać poprawnie, słuchawki bezprzewodowe muszą bowiem dodatkowo kompresować przesyłany dźwięk, co oczywiście odbywa się ze stratą dla jakości samego nagrania. Wynika to z limitu transferu danych, jaki można przesłać za pomocą sygnału radiowego, a na którym oparta jest technologia Bluetooth. Jeśli zależy Ci jednak na wygodzie słuchawek bezprzewodowych, postaw na model obsługujący kodek aptX, który poprawia jakość kompresowanych nagrań. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że dla przeciętnego użytkownika lepsza jakość dźwięku słuchawek przewodowych nie będzie jednak aż tak istotna. Większość z nas nie posiada szczególnie wyczulonego narządu słuchowego, dlatego w praktyce, wyraźną różnicę pomiędzy słuchawkami przewodowymi i bezprzewodowymi usłyszysz jedynie słuchając ich w tym samym momencie. Ponadto większość z nas odtwarza ulubione kawałki prosto z platformy You Tube, która oferuje przecież skompresowaną ścieżkę audio, z którą słuchawki bezprzewodowe radzą sobie naprawdę dobrze.

Jakie słuchawki będą lepsze dla graczy? 

Nie jest tajemnicą, że gracze to naprawdę wymagająca grupa konsumentów. Nie tolerują oni przede wszystkim jakichkolwiek utrudnień sprzętowych, a w wielu grach dźwięk jest niezbędny do tego, aby usłyszeć nadchodzącego przeciwnika. Z tego względu znacznie bezpieczniej jest wybrać gamingowe słuchawki przewodowe, które dzięki obecności kabla, nie pozwolą na pojawienie się jakiejkolwiek latencji. O ile opóźnienie w słuchawkach bezprzewodowych nie ma znaczenia podczas zwyczajnego słuchania muzyki, to w świecie gier może ono po prostu ograniczyć czas na reakcję.

 Jak zwykle nie można popadać jednak w żadne skrajności, szczególnie że rynek dostarcza w tej kwestii dość skutecznych rozwiązań. Wiele słuchawek bezprzewodowych posiada obecnie specjalny tryb gry, którego zadaniem jest zapewnienie odtwarzania dźwięku bez opóźnień. Od niedawna zaczęły się z resztą pojawiać również dedykowane bezprzewodowe słuchawki gamingowe, zgarniające pozytywne recenzje ze strony użytkowników dzięki specjalnemu trybowi gry. Co do zasady jednak, jeśli nie latencja, to samo połączenie Bluetooth może od czasu do czasu sprawiać problemy, a zastosowanie słuchawek przewodowych po prostu zabezpiecza nas przed tego typu problemami. 

Który typ słuchawek sprawdzi się lepiej podczas uprawiania sportu? 

Muzyka potrafi wspaniale zmotywować do podejmowania wysiłku fizycznego. Jeżeli i Ty nie wyobrażasz sobie treningu bez odpowiednio nastrajającej muzyki, zdecydowanie postaw na słuchawki bezprzewodowe. Praktycznie każdy model słuchawek bezprzewodowych posiada przy tym wystarczającą baterię, aby przeprowadzić długotrwały i wyczerpujący trening, dlatego nie musisz się martwić o ewentualny brak zasilania.

 

Za przewagę słuchawek bezprzewodowych nad przewodowymi w kwestii uprawiania sportu, odpowiada bardzo prosta prawidłowość. Podczas treningu wystający przewód może skutecznie ograniczać Twoje ruchy i wywoływać frustrację za każdym razem, kiedy jego pociągnięcie doprowadzi do wyszarpnięcia słuchawek z ucha. 

Czy słuchawki bezprzewodowe mogą zastąpić zestaw słuchawkowy? 

Bardzo dużym i często pomijanym atutem słuchawek bezprzewodowych, jest fakt, że w pełni zastępują mogą one zastąpić zestaw słuchawkowy. Dzięki temu można je śmiało polecić zarówno kierowcom, jak i wszystkim osobom pracującym przy użyciu rąk, które muszą w czasie pracy równocześnie prowadzić rozmowy telefoniczne. 

W najnowszych modelach słuchawek bezprzewodowych funkcja zestawu bezprzewodowego jest już właściwie standardem. Aby mogły one zastąpić tego typu zestaw, wystarczy że wybrany przez Ciebie model będzie posiadał możliwość przesyłania dźwięku do pojedynczej słuchawki. Oczywiście nie zapomnij zwróć uwagi na to, czy słuchawki bezprzewodowe są wyposażone w mikrofon, który jest rzecz jasna niezbędnym elementem do zastąpienia klasycznego zestawu słuchawkowego. 

Similar Posts

Dodaj komentarz