|

Dlaczego słuchawki mają dobry bas mimo niewielkich rozmiarów?

W powszechnej świadomości za mocny bas odpowiada połączenie dużej mocy oraz sporego rozmiaru głośnika. Co do zasady, reguła ta dość dobrze oddaje rzeczywistość, ale trudno logicznie zastosować ją w przypadku słuchawek. Jak to zatem możliwe, że słuchawki pomimo małego gabarytu potrafią zaszczycić nas naprawdę mięsistym basem? 

Dlaczego słuchawki mają dobry bas

Natężenie dźwięku i wrażenie głośności 

Za subiektywne odczucie głośności odpowiada natężenie dźwięku, czyli miara energii ciśnienia akustycznego. Z pozoru mogłoby się wydawać, że w zestawieniu z kolumnami głośnikowymi słuchawki nie mogą generować go w wystarczającym stopniu, szczególnie kiedy porównamy ze sobą ich podzespoły. Kolumny posiadają w końcu moc wyrażaną w watach (W) oraz głośniki mierzone w calach (“). Słuchawki z kolei posiadają stosunkowo mikroskopijne głośniki, których średnica mierzona jest w milimetrach, a ich moc liczona jest w mikrowatach (mW), czyli o cały rząd niżej niż nawet najsłabsze kolumny. 

W rzeczywistości natężenie dźwięku jest jednak zależne od jeszcze jednego czynnika, jakim jest odległość słuchającego od źródła dźwięku. Natężenie spada wraz z oddalaniem się dźwięku od źródła, postępując w sposób wykładniczy. Każde podwojenie odległości od źródła dźwięku poskutkuje zatem dwukrotnym spadkiem natężenia dźwięku, co ma bezpośrednie przełożenie na nasze odbieranie poziomu głośności. 

30uchawek_KM_B1_czarnych_z_telefonem

Bliskość ucha tajnikiem skuteczności słuchawek 

W przeciwieństwie do zestawów głośnikowych odsłuchiwanych z pewnej odległości, słuchawki znajdują się bezpośrednio na naszych uszach, a to eliminuje problem spadku natężenia dźwięku wraz z odległością. Dzięki temu do uzyskania zadowalającego natężenia dźwięku w dowolnym paśmie, nie wymagają one ani dużej średnicy membrany, ani wysokiej mocy (moc ma szczególne znaczenie w niskich częstotliwościach, które odpowiadają właśnie za basowe dźwięki). 

Słuchanie muzyki na słuchawkach odbywa się zatem w znacznie bardziej odizolowanym środowisku niż ma to miejsce podczas słuchania z klasycznie rozumianego głośnika. Wybierając słuchawki po prostu nie musimy martwić się o właściwości akustyczne danego pomieszczenia, które ma kluczowe znaczenie w przypadku dobierania kolumn głośnikowych.

Co powyższe zależności oznaczają dla użytkownika? 

Znacznie większa łatwość w uzyskaniu odpowiedniego natężenia dźwięku, przekłada się oczywiście na właściwości użytkowe słuchawek. Choć nic nie zastąpi wrażeń dostarczanych przez wysokiej klasy zestaw stereo to w niższych przedziałach cenowych, słuchawki zdecydowanie wyróżniają się oferowaną jakością dźwięku. Ceny większości dostępnych na rynku słuchawek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i co do zasady oferują one wyższą jakość dźwięku niż zestawy głośnikowe znajdujące się w podobnym przedziale cenowym. 

Similar Posts

Dodaj komentarz