|

Czy słuchawki bezprzewodowe można ładować ładowarką do telefonu?

Co do zasady, słuchawki bezprzewodowe możesz bez obaw ładować swoją ładowarką do telefonu. Dzięki postępującej standaryzacji, urządzenia coraz częściej współdzielą pewne parametry i nie inaczej jest w tym wypadku. Wystarczy, że korzystasz z urządzeń pochodzących od znanych na rynku producentów lub wykorzystasz ładowanie przez port USB. Poniżej dowiesz się, jak zabezpieczyć się przed potencjalnym uszkodzeniem słuchawek, co może sprawiać, że słuchawki nie chcą się naładować, a także dlaczego producenci wciąż nie zalecają stosowania innych ładowarek niż te dedykowane.

Na co zwrócić uwagę ładując słuchawki ładowarką do telefonu? 

Jeszcze do niedawna, każde urządzenie posiadało swoją dedykowaną ładowarkę w zestawie. Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja ta uległa jednak znaczącej zmianie. Dziś połączenie kostki do ładowania na USB i oddzielnego kabla USB, jest tak właściwie powszechnym standardem, a wielu producentów coraz częściej nie dodaje nic poza samym kablem. Przyczyna tego jest dosyć prosta i wynika z powszechnego zastosowania złącz USB, które wspólnie pracują na napięciu 5V. 

Sprawdź napięcie 

Najważniejszym parametrem w przypadku urządzeń elektrycznych jest ich napięcie. Informację o tym, jakie napięcie wymagane jest dla Twoich słuchawek, znajdziesz najczęściej na nich samych lub na dołączonym etui.

Jeśli na ładowarce parametr napięcia jest taki sam, jak na etykiecie słuchawek, możesz bez obaw używać jej do ich ładowania. 

Nie przejmuj się prądem maksymalnym 

Na większości urządzeń elektrycznych, obok napięcia, pojawia się parametr wyrażany symbolem (A). Chodzi tutaj oczywiście o Ampery, które symbolizują maksymalne natężenie prądu.

Jeżeli Twoja ładowarka ma na etykiecie więcej amperów niż słuchawki, nie musisz się tym na szczęście przejmować. Każde urządzenie samodzielnie pobiera tyle prądu, ile potrzebuje, dlatego nie uszkodzisz w ten sposób swoich słuchawek.

Pamiętaj jednak, że jeśli amperaż kostki ładującej jest mniejszy niż ten urządzenia, może ono nie ładować się w ogóle lub ładować się znacznie wolniej. 

W przypadku bezprzewodowych słuchawek dousznych oraz słuchawek dokanałowych, nieodłącznym elementem jest także etui, które służy nie tylko jako miejsce przechowywania, ale także magazyn energii.

Generalnie nie ma powodu, aby wyciągać słuchawki z etui specjalnie do ładowania, chyba że producent zaznaczył inaczej (osobiście nie kojarzę takiego). Z tego względu ładuj swoje etui słuchawkowe, nie obawiając się o zamknięte w środku pchełki.

Co zrobić, jeśli słuchawki się nie ładują?

Czasem może się jednak zdarzyć, że ładowarka, którą normalnie ładujesz inne urządzenia, nie będzie chciała naładować Twoich słuchawek. Nie oznacza to jednak, że słuchawki są uszkodzone, a winowajcą tej sytuacji może być po prostu kabel.

Niektóre przewody USB posiadają bowiem przeznaczenie wyłącznie do ładowania, co oznacza, że mają niepełny zestaw kabli wewnętrznych. Chodzi tutaj o brak żył oznaczanych D+/- , służących do transferu danych.

Nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i słuchawki z aktywną redukcją szumów, bardzo często wymagają właśnie obecności tej żyły, aby ładowanie przebiegało w poprawny sposób. 

Dlaczego producenci nie zalecają ładowania urządzeń nieoryginalnymi ładowarkami? 

Praktycznie wszyscy producenci rekomendują użytkowanie wyłącznie oryginalnych ładowarek, a w warunkach gwarancji zawierają informację, o braku możliwości zareklamowania produktu, który był ładowany inną ładowarką niż oryginalna. Przyczyny tego stanu rzeczy są przynajmniej dwie – jedna uzasadniona, a druga… niekoniecznie.

Ładowarki z nieznanych źródeł 

Problemem większości urządzeń elektronicznych jest to, że konsument może jedynie zaufać temu, co napisano na etykiecie produktu.

W przypadku elektroniki niewiadomego pochodzenia, bardzo często zdarza się, że jej realne parametry mają jednak niewiele wspólnego z deklarowanymi wartościami.

Ponieważ producenci słuchawek bezprzewodowych i innych urządzeń, zwyczajnie nie są w stanie sprawdzić używanej przez Ciebie kostki ładującej, dla bezpieczeństwa zalecają korzystanie ze swojego własnego rozwiązania. 

Dodatkowe przychody 

Drugim powodem rekomendowania wyłącznie własnych ładowarek, jest oczywiście kwestia finansowa. Jak zapewne się domyślasz, nawet najzwyklejsza kostka do ładowania z logo znanego producenta, nagle zyskuje wielokrotnie na wartości.

Z tego względu producentom po prostu opłaca się podkreślać rekomendację użytkowania wyłącznie oryginalnych urządzeń, gdyż dostarczają im one mnóstwo dodatkowego przychodu. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz