|

Technologia Bluetooth – skąd wzięła się jej nazwa i charakterystyczne logo? 

Rozpowszechnianie się nowoczesnych technologii jest dla nas dzisiaj czymś normalnym, a nazwy wielu z nich na stałe weszły do naszego języka. Bluetooth to jeden z najlepszych przykładów tego typu technologii – zarówno ze względu na powszechność zastosowania, jak i przełomowy charakter. Można nawet śmiało powiedzieć, że to właśnie bluetooth odegrał i nadal odgrywa jedną z kluczowych ról w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości, dając światu łatwą, szybką i niezawodną łączność pomiędzy wieloma urządzeniami. Skąd jednak wzięła się ta nazwa oznaczająca po prostu “niebieskie zęby” i co sprawia, że logo Bluetooth od dawna wygląda tak, a nie inaczej? Jak się okazuje, wszystko zaczęło się ponad 1000 lat temu… 

Krótka historia opracowania technologii Bluetooth 

W latach 90’-tych XX wieku telefonia komórkowa zaczynała zaglądać pod strzechy zwyczajnych domów. W owym okresie każdy producent skupiał się na swoich własnych rozwiązaniach, ale potrzeba wzajemnej komunikacji stawała się coraz bardziej wyraźna. Każdy telefon robił w końcu mniej więcej to samo, a ludzie dość szybko zapragnęli przesyłać między sobą zapisane na nich informacje. Najwygodniej było oczywiście zrobić to bezprzewodowo, lecz ówczesna technologia nie dawała odpowiedniego rozwiązania. Wtedy właśnie z inicjatywy firmy L.M. Ericsson uformowano grupę SIG, do spółki z takimi gigantami jak IBM, Intel, Nokia czy Toshiba. Jej celem było opracowanie wspólnego standardu bezprzewodowego przesyłania danych, co jak wiemy, zakończyło się 100% sukcesem. Dziś technologia ta znajduje więcej zastosowań niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić, łącząc ze sobą wszystko od myszek, klawiatur i laptopów, po telefony i przenośne głośniki.  

No i skąd ta nazwa?! 

Jak to przy okazji różnych przedsięwzięć bywa, przed wypuszczeniem na rynek trzeba było wymyślić łatwą i chwytliwą nazwę. Po długich poszukiwaniach tej właściwej, olśnienia doznał jeden z twórców nowej technologii, czyli Jim Kardach. Prywatnie bardzo mocno interesował się on historią, dlatego zaproponował, aby nowe rozwiązanie nazwać na cześć duńskiego króla Haralda Sinozębnego. Harald Bluetooth (bo tak brzmi angielska wersja jego przydomku) urodził się około roku 911 i zapisał się na kartach historii wprowadzeniem w Danii chrześcijaństwa oraz zjednoczeniem Danii. Jim Kardach dostrzegł w tym genialną korelację pomiędzy działalnością króla, a nową technologią, co skutecznie przekonało pozostałych jej twórców. Bluetooth miał w końcu wprowadzić nowy standard (tak jak król Harald wprowadził chrześcijaństwo) w celu połączenia różnych urządzeń (konsolidacja plemion duńskich).  

Logotyp z epoki 

Nieudało nam się dotrzeć co prawda do nazwiska projektanta logo Bluetooth, ale z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że doskonale wykorzystał on pochodzenie nazwy. Nie da się ukryć, że jego wygląd jest z jednej strony ponadczasowy, a z drugiej z drugiej zaskakująco znajomy. Sekretem jest tutaj wykorzystanie inicjałów Herlada Bluetootha, czyli literek H i B, zapisanych w alfabecie runicznym metodą tak zwanych run wiązanych. W znakach runicznych nasza litera H tłumaczona jest jako haglaz i posiada symbol ᚼ, zaś litera B tłumaczona jest jako berkanan i posiada symbol ᛒ. Wykorzystując metodę zapisu run wiązanych, opierającą się na łączeniu dwóch lub więcej run wspólnym rdzeniem, otrzymujemy ostatecznie bardzo charakterystyczne logo, które informuje nas o zastosowaniu technologii bluetooth w danym urządzeniu. 

Źródła pomocne przy pisaniu artykułu:

  1. Origin of the Bluetooth Name, https://www.bluetooth.com/about-us/bluetooth-origin/, 18.10.2021 (ostatni dostęp)

Similar Posts

Dodaj komentarz