|

Moc RMS – co to oznacza?

Moc RMS (ang. Root Mean Square) nazywana także mocą znamionową, nominalną, ciągłą lub rzeczywistą, oznacza moc elektryczną wyrażoną w watach (W), jaką głośnik może bezpiecznie przyjąć w sposób nieprzerwany. Parametr ten jest kluczowy w kontekście doboru wzmacniacza do danego głośnika, choć często mylnie utożsamia się go z tym, jak głośno jest w stanie zagrać głośnik. W skrócie, moc RMS jest po prostu wartością mocy, dla której dany głośnik został zaprojektowany.

Dlaczego moc nominalna ma niewiele wspólnego z głośnością?

W powszechnym mniemaniu głośniejszy głośnik to taki, który ma więcej mocy. Problem jednak w tym, że o ile moc RMS jest faktycznie bardzo ważna to niewiele ma wspólnego z samą głośnością.

Dużo ważniejszym czynnikiem w przypadku głośności jest tzw. efektywność, którą podaje się w decybelach (dB). Oznacza ona ile decybeli wytworzy dany głośnik w odległości 1 m po podaniu mu 1 W mocy.

Dopiero w połączeniu z tymi dwoma parametrami (moc+efektywność)  możemy dowiedzieć się czegoś o rzeczywistej głośności sprzętu audio, gdzie każde podwojenie mocy zwiększy głośność o 3dB.

Oznacza to, że kiedy podłączymy do np. 15 W wzmacniacza dwa głośniki: pierwszy o efektywności 93dB i mocy 20 W oraz drugi o skuteczność 87dB i mocy 100 W (5x wyższej!) to przy jego maksymalnej mocy zdecydowanie głośniej zagrają głośniki 20 W, które sądząc po mocy wydają się przecież 5 krotnie słabsze.

Czym tak naprawdę jest moc nominalna głośnika i kiedy jest istotna?

Wiedząc, w jaki sposób ludzie rozumieją moc głośnika (jako synonim głośności), wielu producentów od lat próbuje przyciągnąć ich do siebie różnymi zabiegami. Podają różnego rodzaju moce szczytowe, moce muzyczny itp. itd., które ani nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości, ani nie wiadomo nawet, w jaki sposób są one mierzone.

Na ich tle moc rzeczywista RMS jest jedynym sensownym parametrem, który faktycznie daje nam ważną informację o głośniku. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, jaki będzie pobór mocy głośnika, jaki wzmacniacz do niego dopasować, jak bardzo można go nieprzerwanie obciążyć, a w połączeniu z efektywnością, pozwoli na obliczenie głośności.

Jeśli chodzi o kwestię dopasowania wzmacniacza to trzeba również pamiętać, że ma to znaczenie tylko jeśli wybierasz głośniki pasywne, o których możesz dowiedzieć się więcej z naszego artykułu

Jeśli dokonujesz jednak zakupu głośników aktywnych (dowiedz się więcej o głośnikach aktywnych), pamiętaj że posiadają one już wbudowany wzmacniacz, który został dopasowany przez producenta.

Bardzo często zdarza się wręcz, że w przypadku aktywnych zestawów głośnikowych, nie podaje się informacji o rodzaju mocy, po prostu wpisując jej wartość. Dobrym przykładem są np. głośniki Bluetooth, w których podawana moc jest wartością RMS, chyba że producent zaznaczył, że podał jej inną odmianę.

W jaki sposób oblicza się moc RMS?

W przeciwieństwie do większości rodzajów mocy podawanych przez producentów, rzeczywista moc znamionowa RMS jest standaryzowana. Dla użytkowników oznacza to, że parametr ten mierzony jest w ten sam sposób dla wszystkich kolumn, pozwalając na zachowanie względnego obiektywizmu.

Określa się ją poprzez podanie głośnikowi sygnału elektrycznego w postaci szumu, z uwydatnionymi częstotliwościami w zakresie od 20 Hz do 20 000 Hz (zakres słyszalny przez człowieka). Testowany głośnik jest mu poddawany przy pełnym obciążeniu mocowym (które docelowo ma być właśnie wartością RMS) w sposób nieprzerwany przez 100 godzin.

Właśnie dlatego moc nominalna jest bardzo często określana mianem maksymalnej bezpiecznej mocy, jakiej głośnik może być poddawany przez wydłużony okres czasu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz