|

Głośniki przenośne vs głośniki mobilne – czym się różnią

Terminy głośnik przenośny oraz głośnik mobilny bardzo często używane są zamiennie. W praktyce jednak, są to dwie odmiany urządzeń audio, o nieco innym przeznaczeniu. Choć różnice mogą wydawać się subtelne, głośniki mobilne i przenośne co do zasady będą różnić się m.in. wielkością, wagą, potencjałem dźwiękowym i oczywiście zastosowaniem.

głośnik przenośny oraz głośnik mobilny zestawione na jednym zdjęciu

Głośnik przenośny vs głośnik mobilny – wyjaśnienie pojęć

Głośniki przenośne i mobilne na pierwszy rzut oka wydają się takie same i rzeczywiście mają wiele cech wspólnych. Mowa tu przede wszystkim o wbudowanym akumulatorze lub zasilaniu bateryjnym, które uwalniają je od domowego gniazdka. Poza tym jednak, dzieli je wiele istotnych dla użytkownika różnic, które trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Głośnik przenośny – jest to taki typ sprzętu audio, który bez problemu możemy przenosić z wykorzystaniem własnych rąk i nóg. Najlepszym przykładem tego typu głośników są głośniki Bluetooth, które zwiększają możliwości brzmieniowe smartfonów czy laptopów. O ile trudno wyznaczyć tu jakieś sztywne ramy, z pewnością można powiedzieć, że głośnik przenośny musi charakteryzować się dość niewielkim gabarytem, który nie utrudnia łatwego przemieszczania się z nim.

Głośnik mobilny – taki głośnik również charakteryzuje się możliwością przenoszenia, ale niekoniecznie w tak swobodnym stylu. Urządzenie w tej kategorii wcale nie musi być małe, ani nawet lekkie. Najlepszym przykładem są tutaj aktywne kolumny głośnikowe z własnym zasilaniem, które mają zapewnić odpowiednio głośny dźwięk np. podczas wystąpienia na zewnątrz. Tego typu głośnik może być zbyt ciężki żeby go nosić w rękach, przez co wyposaża się je np. w kółka i uchwyty.

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzają się głośniki przenośne, a w jakich mobilne?

Jak już wspomniałem wcześniej, głośniki przenośne i głośniki mobilne na ogół mają różne zastosowania i lepiej będą się sprawdzać w różnych sytuacjach. Jeśli różnica pomiędzy nimi nadal nie jest dla Ciebie do końca jasna, z pewnością pomogą Ci poniższe przykłady.

Głośniki przenośne:

  1. Codzienne użytkowanie: głośniki przenośne sprawdzają się doskonale jako źródło dźwięku w domu, ogrodzie lub podczas wieczornego wyjścia na miasto ze znajomymi. Wynika to z ich kompaktowych rozmiarów oraz łatwości przenoszenia.
  2. Podróże i wakacje: jeśli lubisz słuchać dobrej jakości muzyki wszędzie, gdzie jesteś, z pewnością przekona Cię nie tylko niewielki rozmiar, ale również niska waga tego typu głośników. Z powodzeniem zabierzesz je nie tylko na plażę, ale nawet w góry.
  3. Małe spotkania i pikniki: czy jest coś piękniejszego niż przygrywająca w tle muzyka podczas grilla z przyjaciółmi? Większość głośników przenośnych sprawdza się w tej sytuacji koncertowo oferując wiele godzin rozrywki.
  4. Sport i ćwiczenia: jeśli uwielbiasz treningi przy muzyce, ale słuchawki zbyt mocno ograniczają Twoje ruchy, głośnik przenośny również będzie fenomenalnym wyborem.

Głośniki mobilne:

  1. Duże imprezy i wydarzenia: dzięki większym gabarytom, głośniki mobilne mogą zapewniać znacznie wyższą głośność i moc. Odpowiednio dobrany model sprawdzi się nawet na weselu i wszystkich wydarzeniach dla nieco większej grupy osób.
  2. Prezentacje i konferencje: jeśli prowadzisz wykłady lub konferencje w różnych miejscach, głośnik mobilny z powodzeniem pomoże w zachowaniu strun głosowych. Wystarczy wybrać model z wejściem mikrofonowym, aby sprawić sobie system nagłośnieniowy z prawdziwego zdarzenia.
  3. Koncerty i występy na żywo: jesteś muzykiem i grasz małe koncerty czy szukasz czegoś, aby dać popis gitarowych zdolności na ulicy? W obu tych sytuacjach głośniki mobilne sprawdzą się doskonale, nie tylko dzięki mocy, ale również dużej ilości złączy i wejść.
  4. Karaoke i rozrywka: Głośniki mobilne z dołączonymi mikrofonami i funkcją karaoke są doskonałe do organizowania imprez karaoke i innych rozrywkowych wydarzeń.

Przykłady głośników przenośnych

zdj pogladowe glosnika bluetooth blaupunkt bt05bl

Głośniki Bluetooth

Kiedy mowa o głośnikach przenośnych to właśnie głośniki na Bluetooth najczęściej przychodzą nam na myśl. Aktualnie są one prawdziwym hitem wśród młodzieży i coraz śmielej wdzierają się pod strzechy domów. Ich charakterystyczną funkcją, która wyróżnia je na tle głośników przenośnych, jest nie tylko możliwość łatwego transportu, ale również łączność bezprzewodowa. 

Przenośne radioodbiorniki

Oferowane współcześnie przenośne radia oraz radia kieszonkowe oferują znacznie więcej niż tylko odbiór ulubionej stacji. Nawet najtańsze modele zazwyczaj posiadają jakiś rodzaj dodatkowego wejścia AUX czy slotu na kartę SD. Wybór małego radia z akumulatorem, jako głośnika przenośnego, będzie świetnym wyborem, jeśli szukasz urządzenia autonomicznego lub niekoniecznie masz zamiar operować playlistą.

Przykłady głośników mobilnych

Poweraudio

Kolumny głośnikowe typu poweraudio to również zyskujące na popularności urządzenie. Jego cechą główną jest nie tylko możliwość łatwego transportu, ale jak sama nazwa wskazuje, potężna moc. Zaletą głośników poweraudio jest paradoksalnie ich większy rozmiar, który zwiększa producentom zakres możliwości co do zastosowanych funkcji. Można znaleźć w nich nie tylko sloty USB, SD czy złącza AUX, ale nawet odtwarzacze CD czy equalizer.

Systemy PA

Systemy lub głośniki PA (ang. Public Address) to odmiana sprzętu audio stworzona typowo pod kątem nagłaśniania dużego obszaru. Poza akumulatorem i podstawowymi złączami, zazwyczaj wyposaża się je również we wbudowany mikser. Głośniki PA są szczególnie lubiane przez zespoły plenerowe, szkoły, kościoły oraz ulicznych trubadurów.

system mobilna pa roland

Podobne wpisy

Dodaj komentarz