|

Dlaczego słuchawki douszne i dokanałowe nie podlegają zwrotowi? 

Słuchawki douszne i dokanałowe stanowią wyjątek wśród sprzętu audio, jeśli chodzi o prawo do zwrotu po zakupie. Powodem tego są kluczowe względy higieniczne i ochrony zdrowia, ponieważ tego typu słuchawki mają bezpośredni kontakt z kanałem słuchowym, co stwarza ryzyko przenoszenia chorób. Aktualne regulacje prawne, a w szczególności art. 38 ust. 5 ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r., wyraźnie określają, że te konkretne odmiany słuchawek nie mogą być zwrócone, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu. 

dlaczego-nie-mozna-zwrocic-sluchawek-dousznych-i-dokanalowych

Względy higieniczne 

Słuchawki to chyba najpopularniejsza odmiana osobistego sprzętu audio, z której zdają się korzystać dosłownie wszyscy. Ich “osobisty” wymiar nabiera przy tym szczególnego znaczenia w przypadku słuchawek dousznych i słuchawek dokanałowych, mających bezpośredni kontakt z kanałem słuchowym. Nawet jeśli dbasz o higienę, powinieneś pamiętać, że kanał słuchowy to nic innego, jak jeden z otworów w ciele. Co więcej, jest to jama, z której naturalnie wydobywa się wydzielina, co sprawia że nie należy współdzielić wprowadzanej do jej wnętrza rzeczy z innymi ludźmi.  

Współdzielenie słuchawek dousznych i dokanałowych może skutkować przenoszeniem się chorób i notorycznym pojawianiem się stanów zapalnych ucha. Właśnie dlatego nie zaleca się również kupowania tego typu słuchawek na rynku wtórnym, gdyż domowe sposoby nie pozwalają na ich w pełni bezpieczne zdezynfekowanie. Brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników jest dla sprzedawców kluczowym argumentem do odmowy zwrotu słuchawek, co nie pozostaje z resztą bez odpowiedniego umocowania prawnego.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z słuchawek dousznych. 

podstawa prawna odmowy zwrotu sluchawek dousznych i dokanalowych

Podstawa prawna do odmowy zwrotu słuchawek 

Aktualnie obowiązujące regulacje prawne dość dobrze chronią prawa konsumentów, wskazując jednocześnie na konkretne sytuacje, w których muszą one zostać ograniczone. Podstawą prawną w przypadku odmowy zwrotu słuchawek dousznych lub dokanałowych jest oczywiście ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, a dokładnie art. 38 ust. 5:

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów: (…) 
5) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

Warto w tym momencie podkreślić, że ust. 5 precyzyjnie określa też sposób, w jaki słuchawki douszne i dokanałowe powinny zostać zapakowane. Jeżeli nabyłeś słuchawki bez zapieczętowanego opakowania, nadal nie tracisz zatem prawa do ich zwrotu. 

Jeśli chcesz osobiście zapoznać się z pełną i aktualną treścią ustawy o prawach konsumenta, możesz to zrobić w Internetowym Systemie Aktów Prawnych pod adresem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20140000827 

Czy brak możliwości zwrotu dotyczy wszystkich odmian słuchawek? 

Ograniczenie prawa do zwrotu zakupionego towaru dotyczy dwóch konkretnych odmian słuchawek – słuchawek dousznych oraz słuchawek dokanałowych. Jest to istotne ze względu na charakterystyczny sposób w jaki są one użytkowane, który jednocześnie wyróżnia je od pozostałych odmian.

Słuchawki nauszne czy douszne – które lepsze?

Sprzedawca nie może więc odmówić zwrotu z przyczyn higienicznych w przypadku słuchawek nausznych oraz wokółusznych, gdyż te nie mają bezpośredniego kontaktu z otworem ciała. W przypadku zwrotu nie ma również znaczenia, czy dokonałeś zakupu słuchawek przewodowych czy bezprzewodowych. Liczy się tylko i wyłącznie sposób, w jaki noszony jest dany model słuchawek, a nie to, jak odbierają one sygnał audio ze źródła.  

Jak wygląda zwrot słuchawek dousznych w innych krajach?

Zwrot słuchawek dousznych i dokanałowych różni się w zależności od kraju i jego regulacji prawnych. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, prawo do zwrotu może być bardziej elastyczne, a decyzja o przyjęciu zwrotu często zależy od indywidualnej polityki sprzedawcy.

W innych rejonach, na przykład w niektórych krajach Unii Europejskiej, regulacje mogą być bardziej rygorystyczne, z wyraźnymi wytycznymi dotyczącymi ochrony zdrowia i higieny. Niezależnie od lokalizacji, istotne jest zrozumienie i przestrzeganie lokalnych przepisów oraz polityki zwrotów konkretnego sprzedawcy, ponieważ może to znacznie wpłynąć na możliwość zwrotu słuchawek po zakupie.

Podobne wpisy

2 komentarze

 1. Witam.
  Media expert odmawia przyjęcia zwrotu słuchawek nausznych. Czy maja do tego prawo? Dodam, ze słuchawki w cenie 1700,00 zł grają mocno przeciętnie, wywołują ból głowy i uszu, są ciężkie i śmierdzą ceratą. Skąd interpretacja o kontakcie z otworem ciała?

  1. Tak jak w artykule – słuchawki nauszne można zwrócić. Na podstawie podanych informacji ciężko powiedzieć, dlaczego sklep odmawia. Nic mi nie wiadomo o wprowadzeniu nowych przepisów w tej materii.

   Jeśli chodzi o kontakt z otworem ciała, jest to dość oczywiste – słuchawki douszne i dokanałowe, jak sama nazwa wskazuje są “do” – do ucha lub do kanału.

   Z rozmów z serwisantami wiem też, że czasem odmawiają oni nawet naprawy modeli dousznych i dokanałowych. Często zdarza się, że ludzie wysyłają urządzenia, jako “ciszej grające” lub “zepsute”, a okazuje się, że są zwyczajnie zalepione tym co ludzie mają w uszach.

Dodaj komentarz