|

AM, FM, DAB i DAB+… standardy transmisji radiowej w pigułce!

Aby w radioodbiorniku można było usłyszeć muzykę, musi dotrzeć do niego sygnał danej stacji. Oznaczenia AM, FM, DAB i DAB+ odnoszą do metodologii transmitowania sygnału radiowego, gdzie AM i FM to radia analogowe, zaś DAB i DAB+ to radia cyfrowe. Każde z nich różni się przy tym oferowanym zasięgiem i jakością odbieranego dźwięku. Poniżej poznasz różnice pomiędzy nimi, a także dowiesz się, czym różnią się częstotliwości radiowe.

Częstotliwości radiowe – czym są

Częstotliwości radiowe to nic innego jak fale elektromagnetyczne o różnej długości, za pomocą których możemy przesyłać różnego rodzaju informacje. Choć nazwa sugeruje tutaj nieodłączny związek z radioodbiornikami, wykorzystuje je m.in. telewizja, wifi czy Bluetooth.

Częstotliwość radiowa zawsze podawana jest w Hercach (Hz), a jej wartość związana jest z długością fali elektromagnetycznej. Ze względu na olbrzymi zakres tych częstotliwości, fale radiowe klasyfikuje się, jako długie (LF), średnie (MF), krótkie (HF), metrowe (VHF) oraz ultrakrótkie (UHF). Dla przykładu transmisja AM zaliczana jest do fal średnich, FM do metrowych, a DAB i DAB + do fal ultrakrótkich.

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd w radiu szum? 

AM, FM, DAB i DAB+ – porównanie

AM, FM, DAB i DAB+ to sposoby przesyłania sygnału radiowego z zastosowaniem różnych technologii. Każda z nich ma swoją własną charakterystykę i jest bardzo istotna podczas wyboru radioodbiornika.

AM

AM (modulacja amplitudy – ang. amplitude modulation) – jest to najstarsza metoda przesyłania sygnału radiowego, która wykorzystuje zmiany amplitudy fali elektromagnetycznej do kodowania przesyłanej informacji. AM wykorzystywane jest radiach analogowych i charakteryzuje się niższą jakością dźwięku i większą podatnością na zakłócenia niż FM. W zamian oferuje jednak bardzo, bardzo duży zasięg i można ją spotkać głównie w starych radioodbiornikach. W Europie stacje AM nadają na częstotliwościach od 522 do 1611 kHz.

FM

FM (modulacja częstotliwości – ang. frequency modulation) – jest to bardziej nowsza metoda przesyłania sygnału radiowego, która wykorzystuje zmiany częstotliwości fali zamiast zmian amplitudy. FM jest używana w radiach analogowych i charakteryzuje się lepszą jakością dźwięku oraz mniejszą podatnością na zakłócenia niż AM. Obecnie jest to najpowszechniej wykorzystywany zakres fal radiowych, w Europie od 87.5 do 108 MHz.

Jeśli masz problem z odbiorem radia w domu, sprawdź nasz poradnik!

DAB

DAB (Digital Audio Broadcasting) – jest to cyfrowa technologia przesyłania sygnału radiowego, która pozwala transmitować dźwięk z jeszcze lepszą jakością i mniejszą ilością zakłóceń. DAB wykorzystuje modulację cyfrową, umożliwiającą przesyłanie większej ilości informacji na jednej częstotliwości, niż w przypadku radia analogowego. DAB jest jednak dostępny tylko w niektórych krajach, przez co nadal ustępuje radiu FM. W Europie nadawane jest na dwóch pasmach – VHF 174 do 230 MHz oraz UHF (1452 – 1492 MHz).

DAB+

DAB+ – to ulepszona wersja radia DAB, która oferuje jeszcze lepszą jakość dźwięku i jeszcze większą przepustowość danych. DAB+ jest coraz bardziej popularny w Europie i innych częściach świata jako nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego radia analogowego. Nadawane jest na dokładnie tych samych częstotliwościach, co zwykły DAB.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz