|

Głośnik Bluetooth przerywa? Poznaj przyczyny i rozwiązania! 

Przerywający głośnik na Bluetooth jest prawdziwym koszmarem każdego fana muzyki. Nie dość, że nie pozwala w pełni cieszyć się ulubionymi utworami, to na dodatek przerywany dźwięk prowadzi do uzasadnionej frustracji. Wbrew pozorom nie jest to jednak jednoznaczne z uszkodzeniem głośnika czy też niską jakością zastosowanych podzespołów. Na zakłócenie sygnału w głośniku Bluetooth może wpływać wiele czynników, dlatego przed naprawą lub próbą reklamacji, warto zapoznać się z potencjalnymi przyczynami oraz sposobami na rozwiązanie problemów z głośnikiem. 

Dlaczego przerywanie głośnika Bluetooth nie jest jednoznaczne z jego uszkodzeniem? 

Zanim przejdziemy do wskazania najczęstszych przyczyn przerywania głośnika na Bluetooth, warto wyjaśnić, dlaczego nie musi to być równoznaczne z jego wadliwością. Znając sposób działania technologii Bluetooth staje się jasne, że w niektórych momentach jest to zjawisko całkowicie normalne i zazwyczaj przejściowe.  

Połączenie Bluetooth to nic innego jak komunikacja pomiędzy urządzeniami za pomocą fal radiowych, w zakresie częstotliwości od 2.4 – 2.4835 GHZ. Fale radiowe w tym zakresie, mogą być emitowane przez naprawdę wiele urządzeń elektronicznych, czego wzorcowym przykładem są routery Wi-Fi pracujące na tych samych częstotliwościach. Pokrywające się ze sobą sygnały nadawane na tej samej częstotliwości, mogą prowadzić do zaburzenia pracy emitujących je urządzeń, czego rezultatem jest między innymi przerywanie muzyki. 

Aby temu zapobiec, Bluetooth wykorzystuje system FHSS (Frequency-Hopping Spread Spectrum), który zmienia sposób komunikowania się pomiędzy sparowanymi urządzeniami. Zamiast sztywnego połączenia na jednej częstotliwości, FHSS pozwala na szybkie przeskakiwanie pomiędzy kanałami (1600 razy na sekundę), zgodnie z harmonogramem ustalanym automatycznie przez sparowane urządzenia. W większości przypadków rozwiązanie to jest w pełni wystarczające, ale nie daje gwarancji zabezpieczenia przed nachodzeniem się częstotliwości z innych urządzeń. 

Przyczyna 1: Zbyt bliski kontakt z elektroniką 

Bliski kontakt z urządzeniami elektronicznymi to najczęstsza przyczyna powstawania zakłóceń. Co bardzo istotne, pracę głośnika Bluetooth zakłócać może nie tylko router Wi-Fi pracujący na tej samej częstotliwości, ale również laptop, mikrofalówka, radio, a nawet lodówka. Praktycznie każde urządzenie zasilane prądem może być odpowiedzialne za pojawianie się uciążliwego przerywania, bo tam, gdzie prąd, tam zawsze pojawia się pole elektromagnetyczne. 

Rozwiązanie: Odsuń głośnik od innych urządzeń elektrycznych i spróbuj określić, które z nich zakłóca jego pracę. Po odnalezieniu źródła zakłóceń spróbuj zresetować i ponownie sparować głośnik na Bluetooth – może się okazać, że problem był jedynie przejściowy. Jeśli po tej czynności problem nadal występuje, zadbaj o odpowiedni dystans pomiędzy głośnikiem, a urządzeniem generującym zakłócenia. 

Przyczyna 2: Fizyczne bariery pomiędzy urządzeniami 

Transmisja bezprzewodowa nie jest oparta na magii, lecz na fali elektromagnetycznej, która wchodzi w interakcję z fizycznymi przedmiotami. Jeśli na drodze pomiędzy głośnikiem Bluetooth a odtwarzaczem, znajdzie się coś co pochłania te fale – sygnał nie może być poprawnie przesyłany. Warto wspomnieć, że każda substancja w inny sposób absorbuje sygnał, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że np. ściana na pewno ograniczy łączność pomiędzy urządzeniami Bluetooth. Fizyczną barierą może być również ludzkie ciało, które składa się przede wszystkim z wody, dobrze pochłaniającej fale elektromagnetyczne. 

Rozwiązanie: Zadbaj o wolną przestrzeń pomiędzy głośnikiem Bluetooth a odtwarzaczem, unikając wszelakich ścian, drzwi, mebli itp. Jeżeli problem pojawił się w pomieszczeniu, gdzie znajduje się dużo ludzi, spróbuj umieścić urządzenie odtwarzające w bezpośrednim sąsiedztwie głośnika. 

Przyczyna 3: Nieodpowiedni format pliku audio 

Niestety, ale bezprzewodowa łączność wiąże się z koniecznością kompresji sygnału. Oznacza to, że za pośrednictwem Bluetooth jesteśmy w stanie przesłać jedynie ograniczoną ilość danych, co ma znaczący wpływ na jakość odtwarzania dźwięku. Jeżeli słuchasz muzyki z You Tube lub zwyczajnych MP3, Bluetooth poradzi sobie znakomicie, ale problem może pojawić się w przypadku innych formatów pliku audio. Takie formaty, jak FLAC czy .WAV mogą skutecznie wyczerpać możliwości przesyłu danych, doprowadzając do niepożądanego przerywania dźwięku. 

Rozwiązanie: Korzystaj ze skompresowanych plików audio, które nie przeciążą możliwości bezprzewodowego transferu danych (np. MP3). Jeżeli posiadasz muzykę w bezstratnych formatach, jak FLAC czy WAV, przekonwertuj je do formatu MP3 za pomocą darmowych narzędzi (wpisz w google: konwerter audio). 

Przyczyna 4: Zbyt duża odległość od urządzenia odtwarzającego 

Bezprzewodowa łączność zapewnia większą swobodę niż tradycyjny kabel, ale nie oznacza to, że znosi ograniczenia całkowicie. Nadajniki Bluetooth ze względu na niskie zużycie energii, generują stosunkowo słaby sygnał, który można odebrać jedynie w bliskiej odległości. Co do zasady, im bliżej siebie znajdą się głośnik Bluetooth i telefon, tym silniejsze będzie połączenie pomiędzy nimi. 

Rozwiązanie: Zbliż się z urządzeniem odtwarzającym do głośnika Bluetooth. Jeżeli przerywanie nagle ustąpiło – to właśnie dystans pomiędzy nimi był tutaj problemem. Warto jednak pamiętać, że większość urządzeń posiadających Bluetooth powinno bez zakłóceń komunikować się z odległości kilku metrów.   

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.