|

Recenzja Kruger&Matz M4 PRO – stylowych słuchawek z systemem Dual Driver 

Marka Kruger&Matz od dłuższego czasu chwalona jest za swoje słuchawki, które oferują naprawdę dobry stosunek jakości do ceny. Z tego względu jeszcze większe zainteresowanie wzbudził u mnie najnowszy model naszego rodzimego producenta, wprowadzający do jego oferty pierwsze słuchawki z systemem Dual Driver. Jeśli i Ty jesteś więc ciekawy, co do zaoferowania mają bezprzewodowe słuchawki Kruger&Matz M4 PRO, koniecznie zapoznaj się z niniejszą recenzją.

 

Jak M4 Pro zapowiadają się “na papierze”? 

Kruger&Matz M4 PRO Dual Driver to propozycja bezprzewodowych słuchawek dokanałowych ze średniej półki, których cena detaliczna waha się w okolicach 249 zł. Ich najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem ma być przede wszystkim system Dual Driver, co widać zarówno w ich pełnej nazwie, jak i oryginalnej stylistyce. W przeciwieństwie do standardowych modeli, słuchawki z Dual Driver posiadają nie jeden, lecz dwa głośniki w każdej słuchawce, co przekłada się na sposób, w jaki wytwarzają one dźwięk. Co naprawdę wyjątkowe w tym konkretnym modelu – elementy przezroczystego plastiku pozwalają zajrzeć do wnętrza słuchawek i podziwiać podwójny układ 8 mm głośniczków. Poza tym Krguer&Matz M4 PRO zdają się oferować wszystko czego należy oczekiwać od nowoczesnych słuchawek bezprzewodowych, na co wskazuje dostarczona przez producenta specyfikacja:  

Specyfikacja producenta:

Rozmiar głośnika: 8 mm (x2) 
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz 
Impedancja: 32 Ohm 
Stosunek S/N: >=97 dB 
THD: =<5% 
SPL (Sound pressure level): 103 dB +/-3dB 
Wersja Bluetooth: 5.0 
Zasięg Bluetooth: do 10 m 
Profile Bluetooth: AVRCP, A2DP, HSP, HFP 
Wbudowany mikrofon 
Czułość mikrofonu: 100±3 dB 
Obsługa połączeń głosowych 
Odtwarzanie muzyki 
Czas pracy podczas odtwarzania muzyki / rozmów: do 5 h 
Pojemność baterii: 40 mAh (słuchawki); 500 mAh (stacja ładująca) 
Napięcie ładowania: 5 V / 1 A 

Elementy zestawu Kruger&Matz M4 PRO

Słuchawki Kruger&Matz M4 PRO zostały zapakowane w solidny kartonik z przezroczystym, plastikowym frontem. Dzięki temu jeszcze przed zdjęciem folii zabezpieczającej możemy zobaczyć, jak prezentują się słuchawki oraz ich etui, co jeszcze bardziej zachęca do ich przetestowania. Widać przy tym wyraźnie, że producent chciał w ten sposób podkreślić spore aspiracje, nadając słuchawkom nieco prestiżowego i luksusowego posmaku.  

Po wyciągnięciu z pudełka piankowej formy na słuchawki i etui, naszym oczom ukazują się pozostałe elementy zestawu. Zgodnie z deklaracjami producenta, we wnętrzu znajdziemy dosłownie wszystko, czego będziemy potrzebować do właściwego użytkowania słuchawek. Załączony do zestawu kabel usb/usb-c ma zaledwie 30 cm długości, ale jakość jego wykonania nie wzbudza nawet najmniejszych zastrzeżeń. Poza tym nie mogło zabraknąć dodatkowych wymiennych gumek w rozmiarze S oraz L, które pozwolą dopasować je do każdego ucha. Ponadto we wnętrzu płaskiego kartonika znajdziemy oryginalną kartę gwarancyjną wraz z poręczną instrukcją obsługi w 4 językach. 

Stylistyka oraz jakość wykonania 

Po zapoznaniu się z elementami zestawu, możemy spokojnie przyjrzeć się stylistyce oraz jakości wykonania. Muszę przyznać, że w tym aspekcie słuchawki Kruger&Matz M4 PRO wypadają naprawdę świetnie, w niczym nie ustępując najbardziej znanym producentom. Po wzięciu ich do ręki natychmiast czuć, że wykonano je z dobrej jakości plastiku, zapewniającego poczucie solidności i wysokiej jakości wykonania. Tym co najbardziej wyróżnia ten model na tle konkurencji jest jednak ich obudowa oraz ładujące etui.

Przezroczysta obudowa 

Słuchawki Kruger&Matz M4 PRO zostały częściowo wykonane z przezroczystego, przyciemnianego plastiku, który świetnie współgra z ich śnieżnobiałym kolorem. Dzięki takiej konstrukcji zyskujemy unikalną możliwość zajrzenia do środka i “dotknięcia wzrokiem” właściwych podzespołów. Podwójny układ 8 mm głośniczków jest tutaj rzeczywiście bardzo dobrze widoczny, szczególnie że wykończono je w bardzo charakterystyczny sposób. Osłonki głośniczków są bowiem wykonane z metalu w złotawym kolorze, który uwydatnia ich obecność podczas patrzenia przez przyciemniane tworzywo. Na uwagę z pewnością zasługuje też spore przywiązanie do detali wykończenia, co widać np. przyglądając się bliżej samym pałąkom. Na ich końcówkach widoczne są niewielkie, posrebrzane kratki, będące osłonami wbudowanego mikrofonu. 

Doskonałe etui 

Etui to najczęstsza bolączka słuchawek bezprzewodowych, ale nie w przypadku Kruger&Matz M4 PRO. Podobnie do samych słuchawek, wykonano je z naprawdę wysokiej jakości tworzywa sztucznego, co jest wyczuwalne zaraz po pochwyceniu go w dłoń. Pchełki są doskonale spasowane ze swoimi slotami i nie wypadają po obróceniu etui do góry nogami. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sama klapka, która dobitnie pokazuje, że producent nie szedł drogą na skróty. Jej praca jest naprawdę płynna i niewyczuwalna, a sam zawias wykonany został z metalu (prawdopodobnie aluminium). Dzięki temu nie mamy wrażenia, że klapka może w każdej chwili odpaść, co nie jest przecież rzadkością patrząc po wielu konkurencyjnych modelach. Jedyna wada etui, do której mógłbym się przyczepić jest taka, że nie można postawić go na biurku w pozycji stojącej. Wynika to z równomiernego zaokrąglenia zarówno górnej, jak i dolnej części etui, co skutecznie uniemożliwia mu zachowanie stabilnej pozycji. 

Brzmienie słuchawek Kruger&Matz M4 PRO 

Pierwsze wrażenie na temat słuchawek Kruger&Matz M4 PRO jest bardzo pozytywne, ale czas najwyższy przejść do najważniejszej sekcji. W słuchawkach chodzi w końcu przede wszystkim o wysokiej jakości brzmienie, które determinuje prawdziwą wartość każdego sprzętu audio. Producent zapewnia nas o pełnym paśmie przenoszenia (20Hz – 20 kHz), wykorzystującym podstawowy profil Bluetooth A2DP. Z pewnością fajnie byłoby usłyszeć te słuchawki podczas pracy z kodekiem APTX, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że miałoby to wyraźny wpływ na cenę. 

Największym atutem brzmienia słuchawek Kruger&Matz M4 Pro jest niewątpliwie system Dual Driver, którego obecność jest rzeczywiście słyszalna. Sposób w jaki grają słuchawki odtwarzające dźwięk z podwójnych głośników okazał się dla mnie na tyle interesujący, że ciężko było mi wrócić do moich standardowych słuchawek. Dzięki Dual Driver, słuchawki Kruger&Matz M4 PRO odtwarzają dźwięk w bardzo selektywny sposób, zapewniając szeroką scenę i możliwość łatwego wychwycenia każdego instrumentu. W dużym uproszczeniu mogę powiedzieć, że im więcej dzieje się w danym utworze, tym lepiej M4 PRO wypadają na tle alternatyw. 

Wysokie tony przekazywane są tutaj naprawdę znakomicie i nie ma mowy o jakichkolwiek trzaskach czy piskach. Środkowe pasmo odpowiedzialne za wokal również nie wzbudza większych zastrzeżeń, dając odpowiednią czytelność i naturalność dźwięku. W mojej ocenie, najciekawiej prezentują się jednak niskie częstotliwości, które zdecydowanie wpasowały się w moje gusta. Kruger&Matz M4 PRO mogą pochwalić się pełnym, przejrzystym basem i próżno szukać tu przesterowanych i dudniących dźwięków.

Funkcje słuchawek Kruger&Matz M4 PRO 

Słuchawki bezprzewodowe co do zasady przeznaczone są do słuchania muzyki z przenośnych urządzeń, ze szczególnym naciskiem na nowoczesne smartfony. W przypadku Kruger&Matz M4 PRO możemy jednak liczyć na dodatkowe możliwości, które usprawnią korzystanie z tych wyjątkowych słuchawek.

Panel dotykowy słuchawki KM M4 PRO

Sterowanie za pomocą panelu dotykowego 

Choć zewnętrzny wygląd nie zdradza tego w najmniejszym stopniu, obie słuchawki wyposażone są w wygodny, dotykowy panel. Jego dużą zaletą jest odpowiednio dopasowana czułość dotyku, która skutecznie zapobiega przypadkowym zmianom utworu czy też głośności. Dzięki temu Kruger&Matz M4 PRO nie sprawiają praktycznie żadnych problemów, kiedy używamy ich z założonym kapturem lub czapką, co w niektórych modelach słuchawek bezprzewodowych potrafi doprowadzić do niemałej frustracji. Możliwości panelu dotykowego wykraczają przy tym poza możliwość zatrzymywania i wznawiania odtwarzania, co zależne jest od ilości dotknięć lub przytrzymania: 

  • pojedyncze naciśnięcie dowolnej słuchawki zatrzymuje lub wznawia odtwarzanie 
  • naciśnięcie i przytrzymanie prawej słuchawki zmienia odtwarzany utwór na kolejny 
  • naciśnięcie i przytrzymanie lewej słuchawki cofa do poprzedniego utworu 
  • podwójne naciśnięcie prawej słuchawki zwiększa głośność 
  • podwójne naciśnięcie lewej słuchawki zmniejsza głośność 
  • trzykrotne naciśnięcie prawej słuchawki aktywuje asystenta głosowego 
  • trzykrotne naciśnięcie lewej słuchawki uruchamia tryb gry (niweluje opóźnienia) 

Tryb zestawu słuchawkowego 

Ważnym dodatkiem w nowych bezprzewodowych słuchawkach Kruger&Matz, jest niewątpliwie funkcja zestawu słuchawkowego. Opcja ta jest szczególnie przydatna podczas prowadzenia samochodu i rzeczywiście sprawuje się ona znakomicie. Jeżeli chcesz wykorzystać swoje M4 PRO w roli zestawu słuchawkowego wystarczy, że wyciągniesz z etui pojedynczą słuchawkę, która samoistnie połączy się ze sparowanym wcześniej telefonem. Nie ma przy tym znaczenia czy sięgniesz po słuchawkę lewą czy prawą, gdyż każda z nich posiada możliwość niezależnego połączenia i wyposażona jest w autonomiczny mikrofon. 

Jakość połączenia Bluetooth i czas pracy 

W jednej z internetowych recenzji tego modelu, natknąłem się na informację, o częstym przerywaniu połączenia Bluetooth. Zdaje się, że była to po prostu wina konkretnego egzemplarza, gdyż w moim wypadku tego typu problem po prostu nie występował. Pomimo naprawdę długiego okresu testowania (używałem M4 PRO przez ponad 2 miesiące), ani razu nie spotkałem się z przerwaniem transmisji, a słuchawki bezproblemowo łączyły się iPhonem natychmiast po ich wyciągnięciu. Warto podkreślić, że Kruger&Matz M4 Pro korzystają z resztą z Bluetooth 5.0, który ma właśnie gwarantować stabilne i sprawne połączenie na dystansie do 10 metrów. 

Jeśli chodzi o czas pracy, słuchawki Kruger&Matz M4 PRO również wypadają naprawdę dobrze. Pomimo licznych prób, nie udało mi się słuchać muzyki na tyle długo, aby doprowadzić do ich rozładowania. Spokojnie wytrzymywały one 3-godzinne sesje przy ok. 80% ustawieniu głośności, co wskazuje, że deklarowane przez producenta 5 godzin jest jak najbardziej w ich zasięgu. Same słuchawki posiadają akumulator o pojemności 40 mAh, a etui pozwala naładować je do pełnej pojemności około 12 razy.  

Kruger&Matz M4 PRO – czy warto? 

Po długotrwałym obcowaniu z najnowszymi słuchawkami polskiego producenta, nie mogę wydać innego werdyktu. Kruger&Matz M4 PRO to słuchawki zdecydowanie warte uwagi, które pozostawiły mnie z pełnym przekonaniem, że ich cena przekłada się na odpowiednią jakość. Praktycznie pod każdym kątem wypadają one po prostu dobrze i pozbawione są dyskwalifikujących je wad. Z czystym sumieniem mogę polecić je każdej osobie, która poszukuje wygodnych słuchawek bezprzewodowych do codziennego stosowania, uprawiania sportu lub wykorzystania w roli zestawu słuchawkowego. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.