|

Słuchawki nauszne i wokółuszne – różnice oraz przeznaczenie 

Słuchawki nauszne to klasyczna i pierwotna forma słuchawek, która z czasem ewoluowała w ich najróżniejsze odmiany. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że te “typowe” słuchawki dzielą się na dwa rodzaje, czyli nauszne i wokółuszne, które prawie nie różnią się swoim wyglądem, ale posiadają odmienne walory użytkowe. Poniżej dowiesz się, czym różnią się słuchawki wokółuszne od nausznych, a także w jakich sytuacjach lepiej sprawdza się każda z tych odmian.

Czym różnią się słuchawki nauszne od wokółusznych? 

W gruncie rzeczy słuchawki wokółuszne są po prostu większe od nausznych, co oznacza większą średnicę nauszników. Dzięki temu gąbki nauszników w całości otaczają nasze ucho, co pozwala na lepsze odizolowanie się od otoczenia. Słuchawki nauszne z kolei, jedynie przykrywają małżowinę uszną, dzięki czemu przepuszczają część dźwięku dochodzącego z zewnątrz. 

Podgląd słuchawek Kruger&Matz F7A
Obszerne i duże nauszniki w słuchawkach wokółusznych
Zdjęcie poglądowe słuchawek KM Wave
Wyraźnie mniejsze i równomiernie okrągłe nauszniki w słuchawkach nausznych

Co do zasady, słuchawki wokółuszne są wygodniejsze podczas długotrwałego użytkowania, ale kwestia wygody nie jest tu bynajmniej jednoznaczna. Wiele osób zwyczajnie nie czuje się komfortowo w dużych i okalających ucho nausznikach, decydując się na wybór delikatniejszych słuchawek nausznych. Warto również wspomnieć, że audiofilskie słuchawki często posiadają tak zwaną konstrukcję otwartą, co ma szczególne znaczenie w przypadku modeli wokółusznych. Słuchawki wokółuszne z konstrukcją otwartą nie izolują nas tak bardzo od otoczenia, przez co będą dobrym wyborem dla osób lubiących kontrolę nad otaczającymi je dźwiękami, ale preferujących okalające ucho nauszniki. 

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki nauszne 

Słuchawki nauszne będą lepszym wyborem, jeśli chcesz uniknąć kompletnego odizolowania się od otaczającej Cię rzeczywistości. Sprawdzą się zatem doskonale podczas spaceru po ulicy czy w trakcie odsłuchiwania muzyki w domu, przy jednoczesnej potrzebie pilnowania dzieci. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa, słuchawki nauszne będą również lepsze podczas uprawiania sportu w terenie zabudowanym, gdyż pozwolą usłyszeć np. nadjeżdżający samochód. Dodatkowo, przez mniejszy rozmiar nauszników, są one również bardziej kompaktowe, co ułatwia ich częste przenoszenie. 

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki wokółuszne 

Słuchawki wokółuszne zdecydowanie lepiej sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zachowanie skupienia i izolacja od otoczenia. To właśnie dlatego taką budowę posiadają praktycznie wszystkie słuchawki studyjne i DJ-skie, pozwalając maksymalnie skupić się na odsłuchiwanym dźwięku. Dzięki temu, że słuchawki wokółuszne można wygodnie nosić przez naprawdę wiele godzin, są one cenione również przez graczy, co widać po ich dominującej pozycji wśród słuchawek gamingowych. 

Similar Posts

Dodaj komentarz