|

Słuchawki douszne i dokanałowe – różnice oraz przeznaczenie

Choć słuchawki douszne i dokanałowe należą do najpopularniejszych rodzajów słuchawek, wiele osób ma spore problemy z ich rozróżnieniem. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście nie widać między nimi większych różnić, ale w praktyce posiadają one całkowicie inne walory użytkowe. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat różnic pomiędzy oboma rodzajami tych niezwykłych urządzeń, a także dowiesz się, które sprawdzą się lepiej w zależności od sytuacji. 

Czym różnią się słuchawki douszne od dokanałowych? 

Słuchawki dokanałowe wprowadzamy bezpośrednio do kanału słuchowego, z kolei słuchawki douszne wkładamy do małżowiny usznej, ale nie zatykając kanału słuchowego. Najłatwiej rozróżnić je po charakterystycznych, wystających gumkach w słuchawkach dokanałowych, których to słuchawki douszne są pozbawione. 

Przykład słuchawek dokanałowych
Końcówki słuchawek dokanałowych
Przykład słuchawek dousznych
Końcówki słuchawek dousznych

Warto zaznaczyć, że te pozornie niewielkie różnice konstrukcyjne, mają jednak olbrzymie przełożenie na sposób użytkowania obu odmian. Słuchawki dokanałowe lepiej trzymają się w uchu zatykając kanał i odizolowując słuchacza od zewnętrznych źródłem dźwięku, dając przy tym charakterystyczne uczucie “odosobnienia”. Słuchawki douszne zaś mogą nie trzymać się aż tak dobrze, ale nie odizolowują nas zupełnie od dźwięków dochodzących z zewnątrz i uważane są za zdrowsze dla słuchu.

Kobieta uprawiająca sport w słuchawkach

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki douszne? 

Słuchawki douszne sprawdzą się lepiej od dokanałowych wszędzie tam, gdzie wskazane jest zachowanie czujności i orientacji. Przez to, że nie zatykają one kanału słuchowego, możemy usłyszeć w nich dźwięki dochodzące również z naszego otoczenia. Dzięki temu, słuchając muzyki w zatłoczonym mieście, usłyszysz nadjeżdżający samochód lub wołającą Cię osobę. Doskonale sprawdzą się one również do pracy w biurze lub domu, kiedy potrzebujemy skupienia, ale musimy pozostawać “w zasięgu ręki”. 

Brak zatkanego kanału słuchowego oznacza też, że ciśnienie akustyczne wytwarzane podczas słuchania muzyki, będzie mogło swobodnie się wydostać z naszego ucha. Właśnie z tego względu wiele osób podkreśla, że słuchawki douszne są zdrowsze dla słuchu, choć ostatecznie decyduje o tym natężenie i głośność słuchanego dźwięku.

Zdjęcie samych słuchawek TWS Kruger&Matz Air Dots 1

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki dokanałowe? 

Słuchawki dokanałowe sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji, w której potrzebujesz chwili wyłącznie dla siebie. Wprowadzenie ich do kanału słuchowego zatyka go, przez co skutecznie odizolowują nas od wszelkich otaczających dźwięków. Korzystając z nich, nie będzie przeszkadzał nam więc hałas na szkolnym korytarzu czy głośna muzyka dochodząca z mieszkania obok. Dużo lepiej trzymają się one również ucha i nie wypadają podczas biegania czy jazdy na rowerze. Warto jednak pamiętać, że może to mieć także swoje wady, gdyż nie usłyszymy w nich nadjeżdżającego samochodu lub krzyczącego do nas człowieka. 

  

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.