|

Słuchawki douszne i dokanałowe – różnice oraz przeznaczenie

Choć słuchawki douszne i dokanałowe należą do najpopularniejszych rodzajów słuchawek, wiele osób ma spore problemy z ich rozróżnieniem. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście nie widać między nimi większych różnić, ale w praktyce posiadają one całkowicie inne walory użytkowe. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat różnic pomiędzy oboma rodzajami tych niezwykłych urządzeń, a także dowiesz się, które sprawdzą się lepiej w zależności od sytuacji. 

Czym różnią się słuchawki douszne od dokanałowych? 

Słuchawki dokanałowe wprowadzamy bezpośrednio do kanału słuchowego, z kolei słuchawki douszne wkładamy do małżowiny usznej, ale nie zatykając kanału słuchowego. Najłatwiej rozróżnić je po charakterystycznych, wystających gumkach w słuchawkach dokanałowych, których to słuchawki douszne są pozbawione. 

Przykład słuchawek dokanałowych
Końcówki słuchawek dokanałowych
Przykład słuchawek dousznych
Końcówki słuchawek dousznych

Warto zaznaczyć, że te pozornie niewielkie różnice konstrukcyjne, mają jednak olbrzymie przełożenie na sposób użytkowania obu odmian. Słuchawki dokanałowe lepiej trzymają się w uchu zatykając kanał i odizolowując słuchacza od zewnętrznych źródłem dźwięku, dając przy tym charakterystyczne uczucie “odosobnienia”. Słuchawki douszne zaś mogą nie trzymać się aż tak dobrze, ale nie odizolowują nas zupełnie od dźwięków dochodzących z zewnątrz i uważane są za zdrowsze dla słuchu.

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki douszne? 

Słuchawki douszne sprawdzą się lepiej od dokanałowych wszędzie tam, gdzie wskazane jest zachowanie czujności i orientacji. Przez to, że nie zatykają one kanału słuchowego, możemy usłyszeć w nich dźwięki dochodzące również z naszego otoczenia.

Dzięki temu, słuchając muzyki w zatłoczonym mieście, usłyszysz nadjeżdżający samochód lub wołającą Cię osobę. Doskonale sprawdzą się one również do pracy w biurze lub domu, kiedy potrzebujemy skupienia, ale musimy pozostawać “w zasięgu ręki”. 

Brak zatkanego kanału słuchowego oznacza też, że ciśnienie akustyczne wytwarzane podczas słuchania muzyki, będzie mogło swobodnie się wydostać z naszego ucha. Właśnie z tego względu wiele osób podkreśla, że słuchawki douszne są zdrowsze dla słuchu, choć ostatecznie decyduje o tym natężenie i głośność słuchanego dźwięku.

 1. Podczas spacerów po zatłoczonych ulicach miasta: Słuchawki douszne umożliwiają słuchanie muzyki, jednocześnie pozostając świadomym otaczających dźwięków, takich jak nadjeżdżające pojazdy czy sygnały ostrzegawcze.
 2. Praca w otwartych przestrzeniach biurowych: Gdzie ważne jest równoczesne skupienie się na pracy i możliwość natychmiastowego reagowania na pytania współpracowników lub telefony.
 3. Podczas jazdy na rowerze lub biegania na otwartym terenie: Gdzie ważne jest utrzymanie świadomości otoczenia dla bezpieczeństwa, jednocześnie ciesząc się muzyką.
 4. Podczas wykonywania domowych obowiązków: Pozwalają na słuchanie muzyki lub audiobooków, jednocześnie będąc dostępnym dla domowników.
 5. W podróży komunikacją miejską: Umożliwiają słuchanie muzyki lub podcastów, jednocześnie pozwalając na śledzenie ogłoszeń dotyczących przystanków czy ewentualnych zmian tras.
 6. W sytuacjach wymagających wielozadaniowości: Pozwalają na słuchanie dźwięków z otoczenia, co jest kluczowe, gdy trzeba jednocześnie słuchać otoczenia i skupiać się na innych zadaniach.
 7. Dla osób z wrażliwymi uszami: Słuchawki douszne nie wywierają dodatkowego nacisku na kanał słuchowy, co jest korzystne dla osób z wrażliwością na nacisk lub dyskomfort spowodowany słuchawkami dokanałowymi.

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki dokanałowe? 

Słuchawki dokanałowe sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji, w której potrzebujesz chwili wyłącznie dla siebie. Wprowadzenie ich do kanału słuchowego zatyka go, przez co skutecznie odizolowują nas od wszelkich otaczających dźwięków.

Korzystając z nich, nie będzie przeszkadzał nam więc hałas na szkolnym korytarzu czy głośna muzyka dochodząca z mieszkania obok. Dużo lepiej trzymają się one również ucha i nie wypadają podczas biegania czy jazdy na rowerze.

Warto jednak pamiętać, że może to mieć także swoje wady, gdyż nie usłyszymy w nich nadjeżdżającego samochodu lub krzyczącego do nas człowieka. 

 1. Podczas podróży komunikacją miejską lub w hałaśliwym środowisku: Izolują od zewnętrznego hałasu, co pozwala skupić się na muzyce, podcastach lub audiobookach bez zakłóceń.
 2. W trakcie intensywnych treningów fizycznych: Ich stabilne utrzymanie w uchu sprawia, że są idealne do biegania, jazdy na rowerze, czy ćwiczeń na siłowni, bez ryzyka wypadnięcia.
 3. W sytuacjach wymagających skupienia, np. przy nauce lub pracy: Pozwalają na odcięcie się od otoczenia i zwiększenie koncentracji, co jest szczególnie przydatne w głośnych przestrzeniach, jak kawiarnie czy biblioteki.
 4. Dla miłośników głębokich i mocnych basów: Dokanałowe słuchawki często oferują lepsze odwzorowanie niskich tonów, co jest ważne dla osób ceniących sobie jakość dźwięku, zwłaszcza basu.
 5. W miejscach wymagających dyskrecji: Dzięki ich małym rozmiarom, są mniej widoczne, co jest przydatne w miejscach, gdzie użytkownik może nie chcieć zwracać na siebie uwagi.
 6. Podczas podróży samolotem: Ich zdolność do izolacji dźwięków zewnętrznych sprawia, że są doskonałe do blokowania hałasu silnika i zapewnienia komfortowego słuchania w podróży.
 7. W środowiskach z dużą ilością wiatru: Dokanałowe słuchawki zmniejszają wpływ wiatru na jakość dźwięku, co jest szczególnie przydatne dla osób aktywnie spędzających czas na zewnątrz.

  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz