|

Impedancja słuchawek

Impedancja słuchawek wskazuje, jaki opór stawiają one przepływającemu prądowi i wyrażana jest w omach (Ω). Jej ponadprzeciętne wartości pojawiają się zazwyczaj w słuchawkach studyjnych i profesjonalnych. Parametr ten sygnalizuje nie tylko potencjalny pobór prądu, ale przekłada się również na jakość brzmienia oraz głośność. Ilość omów w słuchawkach trzeba zawsze dopasować do wykorzystywanego odtwarzacza, dlatego w dalszej części artykułu opowiem nieco więcej o oporowości słuchawek.

Poziomy impedancji słuchawek i ich przeznaczenie

Jeśli chodzi o impedancję w słuchawkach to nie ma żadnych sztywnych ram dotyczących jej poziomu. Jedynym standardem jest tu właściwie podstawowy zakres oporowości dla urządzeń elektronicznych wynoszący od 16Ω do 32Ω.

Jeżeli sięgasz po zwyczajne słuchawki w sklepie z elektroniką, prawdopodobnie właśnie jedną z tych wartości mają Twoje słuchawki.

Często zdarza się jednak, że jeden i ten sam model słuchawek jest oferowany w różnych wersjach impedancji, dlatego na tej podstawie można wskazać następujące poziomy.

~32Ω

Impedancja na poziomie do 32Ω to najczęściej występujący zakres w przypadku słuchawek. Tego typu słuchawki bez problemu będą współdziałać ze wszelakimi urządzeniami elektronicznymi, jak radia, laptopy czy telefonu komórkowe. Bardzo rzadko zdarza się również, żeby niewielkie słuchawki douszne i dokanałowe przekraczały właśnie ten poziom.

~80Ω

Oporowośc na poziomie 80Ω bardzo często pojawia się w słuchawkach skierowanych do profesjonalistów. Ten poziom impedancji zapewnia już zmniejszony poziom zniekształceń, ale nie jest jeszcze na tyle wysoki, aby być nieużywalnym z popularnymi urządzeniami. Dobra karta dźwiękowa, czy nawet dobry muzyczny smartfon również powinny poradzić sobie z 80Ω słuchawkami

~250Ω+

250Ω to naprawdę spory opór, który będzie wymagał dodatkowego napięcia. Słuchawki z takim poziomem impedancji będą wymagały wzmacniacza słuchawkowego, który zapewni im odpowiednie zasilanie. Słuchawki przekraczające 250Ω zapewniają jednak w zamian najmniejszy poziom zniekształceń i są to zazwyczaj słuchawki audiofilskie lub topowe modele do studia. 

Jakie znaczenie ma impedancja słuchawek

Impedancja czy też oporowośc to bardzo istotne pojęcie w całej elektronice, a szczególnie w dziedzinie sprzętu audio. W praktyce oznacza ona, że im więcej omów mają słuchawki, tym większe napięcie będzie musiał wytworzyć odtwarzacz (np. mp3, iPod lub telefon), aby odtworzyć za ich pomocą dźwięk.

Impedancja jest równie istotna w przypadku głośników, choć przyjmuje diametralnie inne wartości – dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Impedancja a głośność

Jeżeli przeciętny użytkownik słuchawek ma natknąć się na problemy z impedancją to najprawdopodobniej przyjmą one formę zbyt małej głośności. Jeżeli do swojego urządzenia podłączysz słuchawki o zbyt wysokiej dla niego impedancji, będzie Ci się wydawać, że słuchawki grają niesamowicie cicho. W skrajnych przypadkach nawet pełne rozkręcenie pokrętła volume, może nie umożliwić normalnego słuchania.  

Impedancja a zużycie baterii

Jeżeli masz urządzenie przenośne, które daje radę ze słuchawkami o wyższej oporowości (np. 80Ω) – to nie koniec. Nawet jeśli telefon radzi sobie z zapewnieniem głośności to musisz pamiętać, że jej poziom wymaga od niego dodatkowego wysiłku. Oznacza to, że korzystanie z wysokoomowych słuchawek może przyczynić się do szybszego rozładowania baterii w urządzeniu odtwarzającym.

Impedancja a poziom zniekształceń

Przepływający prąd generuje pewne zakłócenia sygnału audio, które można zredukować wzmacniając jego siłę. Jednym ze sposobów na to jest zwiększenie oporowości, które wymusza na źródle sygnału zwiększenie mocy sygnału audio. Oznacza to, że przynajmniej w teorii – im większy opór słuchawek, tym mniejsze zniekształcenia sygnału.

Impedancja a jakość dźwięku

Wszystkie te zabawy z oporowością nie są dziełem przypadku. Większe napięcie potrzebne do pracy i mniejsze zniekształcenia sygnału sprawiają, że jakość dźwięku również wzrasta wraz z liczbą omów. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie słuchawki 250Ω grają lepiej niż wszystkie słuchawki niskoomowe (16Ω-32Ω). Kiedy weźmiemy jednak ten sam model (np. Beyerdynamic DT770) i porównamy jego wersję 32Ω, 80Ω i 250Ω, ta ostatnia powinna zagrać najlepiej.

Skąd bierze się impedancja w słuchawkach

Słuchawki to typowe urządzenie elektroniczne, wykonane z elementów przewodzących prąd. Każda z części, która wchodzi w skład toru audio, stanowi pewną przeszkodę dla prądu oraz sygnału audio dostarczanych z odtwarzacza.

Za występowanie oporowości w słuchawkach odpowiadają takie elementy, jak kabel w słuchawkach przewodowych, wewnętrzny wzmacniacz słuchawkowy, przetworniki słuchawek czy dodatkowa elektronika biorąca udział w torze audio, jak ANC czy korekta barwy.

Czy impedancja ma znaczenie w słuchawkach bezprzewodowych?

Parametr impedancji bardzo często podawany jest również w słuchawkach bezprzewodowych, lecz w tym wypadku zazwyczaj nie ma on większego znaczenia.

Nawet jeśli słuchawki douszne lub dokanałowe będą miały większą impedancję niż np. ta wymagana dla telefonu (powyżej 32Ω) to nie są one do niego podłączone przewodem i pobierają prąd z własnych akumulatorów. Jedyną odmianą słuchawek, w której impedancja ma większe znaczenie dla słuchawek bezprzewodowych, są słuchawki nauszne i wokółuszne.

Ze względu na sporych rozmiarów ich muszli, producenci często umożliwiają podpięcie takich nausznych słuchawek bezprzewodowych, za pośrednictwem dodatkowego przewodu jack-jack. Jeżeli chcesz wykorzystywać swoje nauszne bezprzewodówki właśnie w taki sposób, impedancja słuchawek również powinna przykuć Twoją uwagę.

Jaką impedancję mogą mieć słuchawki do telefonu?

Słuchawki odpowiednie dla telefonu nie powinny przekraczać 32Ω, co nie oznacza, że na pewno nie posłuchasz muzyki ze słuchawek np. 50 omowych. Pułap 16Ω-32Ω jest jedynie powszechnym choć nie sztywno ustalonym standardem, w którym wykonywane są praktycznie wszystkie słuchawki do telefonów.

Nie jest to do końca dzieło przypadku, gdyż własnie taka oporowość jest optymalna dla bardzo małych i prostych wzmacniaczy dźwięku, które montowane są w nowoczesnych smartfonach.

Może się jednak zdarzyć, że Twój telefon posiada dobry wzmacniacz, który poradzi sobie również z większym obciążeniem. Pewne jednak będzie, że słuchawki o zwiększonej oporowości zawsze będą grały ciszej, co po prostu znosi sens eksperymentowania w tym zakresie.

Problem odpowiedniej impedancji w słuchawkach do telefonu zaczyna zresztą powoli zanikać, ze względu na usuwanie przez producentów gniazd typu jack i zmuszanie tą drogą klientów do korzystania ze słuchawek bezprzewodowych.

Jak podłączyć słuchawki o wysokiej impedancji do laptopa lub telefonu?

Jeżeli chcesz cieszyć się walorami brzmieniowymi słuchawek wysokoomowych, ale nie masz odpowiedniego źródła, do którego mógłbyś je podłączyć – nie wszystko stracone. Nawet słuchawki z bardzo wysoką impedancją można normalnie używać z laptopem lub smartfonem, wykorzystując wzmacniacz słuchawkowy lub interfejs audio.

Jako proste urządzenia elektroniczne nie są one aż tak drogie, a umożliwiają podpięcie najróżniejszych urządzeń audio i ich precyzyjne wysterowanie. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz