|

TWS – co to jest i jak działa

TWS to skrót od True Wireless Stereo, czyli “Prawdziwie Bezprzewodowe Stereo”. Jego obecność oznacza, że urządzenie przesyła sygnał audio za pośrednictwem Bluetooth z całkowitym pominięciem okablowania. Oznaczenie TWS rozprzestrzeniło się przede wszystkim za sprawą słuchawek bezprzewodowych, choć niemniej popularne jest w przypadku głośników przenośnych. 

Jak działa technologia TWS 

Jeszcze do niedawna większość urządzeń bezprzewodowych jedynie markowała swoją bezprzewodowość, ograniczając się do połączenia pomiędzy źródłem a odtwarzaczem. 
 
Doskonałym tego przykładem są popularne wśród biegaczy słuchawki bezprzewodowe z pałąkiem, w którym przebiega rzecz jasna łączący słuchawki przewód. 
 
W urządzeniu z oznaczeniem True Wireless System sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż możemy je skomunikować z drugim urządzeniem, które niekoniecznie jest odtwarzaczem. 
 
Najlepszym tego przykładem są głośniki bezprzewodowe, gdzie dwa identyczne głośniki z TWS nie potrzebują do grania telefonu czy zewnętrznego odtwarzacza, jeśli tylko wyposażone są w inny wbudowany odtwarzacz (np. na USB czy karty SD). 
 
Ponadto urządzenia w technologii TWS komunikują się ze sobą na dwa sposoby, które możesz zobaczyć na niniejszej grafice: 

1 sposób polega na połączeniu urządzenia nadawczego (tutaj telefonu) do pojedynczego głośnika lub słuchawki. Dopiero potem głośnik lub słuchawka łączy się dalej ze swoim podległym partnerem (głośnikiem lub słuchawką). Oznacza to, że telefon przesyła cały sygnał audio (prawy i lewy kanał) do jednej słuchawki, a dopiero ona dalej rozdziela sygnał na poszczególne słuchawki. 
 
2 sposób polega na jednoczesnym połączeniu się urządzenia nadawczego do obu głośników lub słuchawek jednocześnie, co oznacza, że to telefon sam rozdziela sygnał na dwa kanały. Metoda ta jest lepsza, gdyż wydłuża czas pracy urządzenia odtwarzającego, zmniejsza zakłócenia, wzmacnia jakość sygnału. Niestety jej zastosowanie wymaga najnowszych wersji Bluetooth (5.0+). 
 
Warto zresztą zaznaczyć, że system TWS oparty jest właśnie na dobrze znanym Bluetooth-ie. Jeśli chcesz zatem jeszcze bardziej zgłębić zagadnienie działania TWS, dowiedz się, jak działa technologia Bluetooth z naszego artykułu.

Zalety wykorzystania TWS w urządzeniach audio

  • bezprzewodowy dźwięk stereo
  • łatwy sposób łączenia urządzeń 
  • niski pobór mocy 
  • nowe możliwości wykorzystania urządzeń audio  
  • łatwiejszy transport  
  • wyższa praktyczność w codziennym użytkowaniu
pogladowe zdj glosnika przenosnego blaupunkt bt05 bk

Zalety TWS w głośnikach przenośnych 

Dzięki TWS w głośnikach bezprzewodowych możemy w łatwy sposób połączyć ze sobą dwa identyczne głośniki, tworząc z nich wspólnie grający układ. Znacząco poprawia to jakość odsłuchiwanego dźwięku i pomaga wzmocnić dźwięk, kiedy 2 osoby posiadają ten sam model głośnika.

Zalety TWS w słuchawkach bezprzewodowych 

Słuchawki bezprzewodowe z TWS (i mikrofonem) zyskują nową funkcjonalność, mogąc z powodzeniem zastąpić zestaw słuchawkowy. Wystarczy, że wyciągniesz pojedynczą słuchawkę z etui, aby samodzielnie nawiązała połączenia i umożliwiła prowadzenie rozmowy za pomocą panelu dotykowego.

Słuchawki bezprzewodowe KM M6 czarne poza etui

Źródła pomocne przy tworzeniu artykułu:

  1. An Introduction to True Wireless Stereo (TWS) Technology, https://www.telink-semi.com/introduction-true-wireless-stereo/, 30.12.2022 (ostatni dostęp)
  2. What is True Wireless Technology?, https://www.c2wireless.com/pages/what-is-true-wireless, 30.12.2022 (ostatni dostęp)

Similar Posts

Dodaj komentarz