|

Sprzęt audio dla domu – co wybrać? 

Jeżeli poszukujesz czegoś do odtwarzania muzyki w domu i nie wiesz, na jaki typ urządzenia powinieneś postawić – trafiłeś w doskonałe miejsce. W tym poradniku przedstawię Ci, jakie odmiany domowego sprzętu audio są dostępne na współczesnym rynku i podpowiem, który z nich sprawdzi się najlepiej w zależności od sytuacji. 

Rodzaje domowego sprzętu audio 

Domowy sprzęt audio służy przede wszystkim do odsłuchu w zaciszu domowym, ale dla każdego z nas zaspokojenie potrzeb dźwiękowych oznaczać może całkowicie co innego. Jedni poszukują wysokiej jakości, drudzy po prostu czegoś co pozwoli rano posłuchać radiowych wiadomości, a trzeci chętnie skorzystają ze swojego audio również w trakcie imprezy na przydomowym tarasie. Na szczęście na rynku nie brakuje naprawdę zróżnicowanego sprzętu do odtwarzania muzyki, który łatwo będzie dopasować nawet do bardzo sprecyzowanych potrzeb. Wśród najczęściej poszukiwanych i wybieranych do domu sprzętów audio, możemy znaleźć następujące urządzenia.

Radia i radioodtwarzacze 

Stojące w kuchni radio lub radioodtwarzacz to coś, co zna prawdopodobnie każdy z nas. Obecność tego typu urządzenia w domu jest mniej więcej tak oczywiste, jak posiadanie telewizora i są ku temu słuszne powody. Zwykłe radia FM są bardzo tanie i proste w obsłudze, doskonale sprawdzając się przy codziennym użytkowaniu. Wiele osób, choć korzysta głównie z radia, często decyduje się również na radioodtwarzacz. W przeciwieństwie do zwykłego radia FM, oferuje on przede wszystkim dodatkowe opcje odtwarzania np. za pośrednictwem płyt CD. 

 

Wieże stereo 

Wieże stereo to próba zapewnienia wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku przy możliwie kompaktowych rozmiarach. Tego typu urządzenia audio są wręcz stworzone pod kątem domowego użytku, sprawdzając się znakomicie zarówno jako nagłośnienie sypialni, jak i salonu. Wieże stereo są przy tym znacznie tańsze od klasycznego zestawu dużych głośników stereo i oferują cały wachlarz możliwości odtwarzania. Nowoczesne modele pozwalają nie tylko na odbieranie radia, ale również odtwarzanie płyt, słuchanie radia internetowego, a także streaming audio z dowolnego urządzenia za pośrednictwem Bluetooth. 

Kolumny głośnikowe 

Klasyczne stojące kolumny głośnikowe to doskonały znak, że dobre audio to dla Ciebie naprawdę istotna sprawa. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku, z pewnością nie znajdziesz lepszego rozwiązania. Układ stereo zbudowany z dwóch kolumn głośnikowych posiada doskonałe parametry do wytwarzania pełnego zakresu częstotliwości, choć okupione jest to dość dużym ich rozmiarem. Dobry zestaw kolumn stereo może przy tym kosztować naprawdę sporo, a do ich napędzania musimy dobrać odpowiedni wzmacniacz.  

Kino domowe 

Jak sama nazwa wskazuje, zestaw kina domowego stworzony jest przede wszystkim do oglądania filmów. Zapewniany przez kino domowe przestrzenny dźwięk z nastawieniem na efekty, potrafi zapewnić naprawdę niesamowite doznania i poprawić odbiór filmu. Tego typu zestawy zazwyczaj dość dobrze sprawdzają się też podczas słuchania muzyki, ale nie do tego zostały one zaprojektowane. Oznacza to, że w cenie zestawu kina domowego, możemy nabyć znacznie lepszej jakości zestaw kolumn głośnikowych, jeśli naszym celem jest słuchanie muzyki, a nie poprawa dźwięku w filmach. 

Soundbary 

Soundbary to nadal produkt stosunkowo nowy, który wspaniale wypełnił lukę na rynku. Jeżeli chcesz jak najniższym kosztem poprawić dźwięk swojego telewizora – soundbar sprawdzi się do tego idealnie. Jego charakterystyczny kształt perfekcyjnie dopasowuje się do konieczności postawienia soundbara przed ekranem telewizora, a na rynku nie brakuje wariantów z dodatkowym subwooferem. 

Słuchawki 

Słuchawki są prawdopodobnie najpopularniejszym sprzętem audio na rynku, posiadającym olbrzymie zastosowanie także w domu. Przede wszystkim pozwalają one na odizolowanie się od otoczenia oraz delektowanie się ulubionymi utworami, nie przeszkadzając przy tym innym. Oczywiście ich wadą w tej sytuacji, jest brak możliwości wspólnego słuchania muzyki, ale zdecydowanie rekompensują to doskonałą jakością dźwięku w stosunku do ceny. 

Bezprzewodowe słuchawki nauszne KM Street 3 od przodu
Główne zdjęcie głośnika Blaupunkt BT04

Głośniki Bluetooth 

Przenośne głośniki na Bluetooth to prawdziwa rewolucja ostatnich lat, którą da się dostrzec na ulicach gołym okiem. Ich niezwykła mobilność oraz prostota użytkowania, zaskarbiły sobie serce młodzieży na całym świece, stając się powoli obowiązkowym gadżetem każdym domu. Głośniczki na Bluetooth zapewniają dobrą jakość dźwięku za niską cenę i oczywiście możliwość swobodnego ich przenoszenia. Jeżeli wiesz jednak, że Twój domowy sprzęt audio nie będzie przenoszony, w tej cenie lepszą jakość dźwięku zaoferują radia lub mini-wieże. 

Poweraudio 

Poweraudio to w pewnym sensie kompleksowe rozwiązanie na solidną dawkę dźwięku. W pojedynczej kolumnie zawarte jest bowiem wszystko czego potrzeba do odtwarzania muzyki, łącznie z odtwarzaczami, czytnikami USB, czytnikami kart SD, czy możliwością łączności Bluetooth. Kolumna Poweraudio sprawdzi się fenomenalnie jako przenośne, ale mocne nagłośnienie w domku jednorodzinnym. Tego typu sprzęt spokojnie zagra na zadowalającym poziomie w pomieszczeniu, ale w razie potrzeby nagłośni także imprezę na plaży czy tarasie. 

W dalszych akapitach, dokonałem prostego podziału wymienionych wyżej urządzeń, kategoryzując je pod względem potencjalnych potrzeb zakupowych.

Najprostsze, najtańsze i najbardziej kompaktowe rozwiązania

Jeżeli szukasz prostego i skutecznego sprzętu grającego do domu, który po prostu ma odtwarzać dźwięk – najlepiej będzie, jeśli postawisz na radio, radioodtwarzacz lub miniwieżę. To właśnie te urządzenia są najbardziej przyjazne przeciętnemu użytkownikowi, a przy tym gabarytowo dopasowane do potrzeb przeciętnego domu i do zasobności przeciętnego portfela. 

  1. Radia i radioodtwarzacze – radio lub radioodtwarzacz najlepiej sprawdzi się tam, gdzie musimy mierzyć się z ograniczonym budżetem. Proste radio lub radioodtwarzacz możemy nabyć za mniej niż 100 zł. 
  2. Wieże stereo – wieża stereo to równie prosta w użytkowaniu alternatywa, zapewniająca jednak znacznie lepszą jakość dźwięku. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości słuchanej muzyki, ale nadal oczekujesz niskiej ceny – miniwieża sprawdzi się doskonale. 

Sprzęt audio nastawiony na jakość – kolumny głośnikowe 

Jeśli celem domowego audio jest jak najwyższa jakość dźwięku, bezkonkurencyjne okażą się kolumny głośnikowe stereo. Przy odpowiednim doborze kolumn i wzmacniacza, potrafią one zapewnić perfekcyjne odtwarzanie, do złudzenia przypominające występy na żywo. Przed zakupem warto jednak pamiętać o podziale kolumn głośnikowych stereo, który jest istotny dla rozmiaru pomieszczenia, w jakim będą stosowane. 

  1. Głośniki podłogowe – kolumny podłogowe sprawdzą się lepiej w większych pomieszczeniach oraz salonach o powierzchni powyżej 20-25 m²  
  2. Głośniki podstawkowe(półkowe) – kolumny podstawkowe są mniejsze od podłogowych i przeznaczone są dla mniejszych pomieszczeń oraz pokoi o powierzchni do 15-20 m². 

Najlepszy wybór do odsłuchu osobistego – słuchawki 

Domowy zgiełk często nie pozwala na delektowanie się wysokiej jakości dźwiękiem, ale nic straconego, jeśli zdecydujesz się na wybór słuchawek. To dzięki nim zyskasz możliwość odizolowania się od otoczenia i zrelaksowania się, kiedy w ogół dzieje się naprawdę sporo. Warto przy tym podkreślić, że słuchawki potrafią za niską cenę zaoferować jakość odtwarzania porównywalną z kolumnami głośnikowymi, co będzie niezwykle istotne dla audiofili. W użytku domowym najlepiej sprawdzają się nauszne lub wokółuszne słuchawki przewodowe lub słuchawki dokanałowe i słuchawki z ANC, zapewniające maksymalne wytłumienie. 

Przenośne głośniki bluetooth na tle jeziora

Mobilne audio domowe, które sprawdzi się na zewnątrz 

Mówi się, że twój dom jest zawsze tam, gdzie ty i nie inaczej może być w przypadku sprzętu audio. Jeżeli poszukujesz domowego sprzętu grającego, który będzie się przy tym charakteryzował wysoką mobilnością, koniecznie postaw na głośnik Bluetooth lub Poweraudio. 

  1. Głośniki Bluetooth – niewielkie głośniczki na Bluetooth potrafią zaskoczyć wysoką jakością dźwięku i potrafią zastąpić nagłośnienie laptopa lub domowe radio. Najmniejsze z nich można przy tym przenosić w kieszeni, a akumulator mimo to wystarcza na kilka godzin gry. Większe głośniki na Bluetooth dobrze poradzą sobie również podczas gry na zewnątrz i to z dala od zewnętrznych źródeł zasilania. 
  2. Poweraudio – Poweraudio to oferta dla wszystkich poszukujących dużej mocy głośników, wielu możliwości odtwarzania muzyki oraz możliwości łatwego przenoszenia. Tego typu kolumna to dosłownie zestaw wszystko w jednym, radząc sobie doskonale w pomieszczeniach, a także na imprezie pod chmurką. 

Audio do telewizora – czy to dobry wybór na domowe audio? 

Jeżeli systemy audio i video traktujesz jako jedno, z pewnością przyciągną Cię do siebie kina domowe oraz soundbary. Oba są od początku skonstruowane z myślą o współpracy z telewizorami, znacząco polepszając ich zdolność odtwarzania dźwięku. Warto jednak pamiętać, że ze względu na konkretne zastosowanie, nie będą one odtwarzały muzyki w takiej jakości, jak specjalnie stworzone do tego układy. 

  1. Kino domowe – kino domowe pozwala na czerpanie radości i doznań z dźwięku przestrzennego, szczególnie w przypadku rozbudowanych układów jak 5.1 czy 7.1. Zazwyczaj dobrze radzą one sobie również z odtwarzaniem wysokiej jakości muzyki, ale trzeba mieć świadomość, że nie do tego zostało stworzone kino domowe. Z tego względu za dobrą jakość muzyki z wykorzystaniem kina domowego, będziemy musieli zapłacić stosunkowo więcej niż w porównaniu z np. klasycznym zestawem stereo. 
  2. Soundbary – jeżeli szukasz tańszej alternatywy dla kina domowego to soundbar będzie właściwym wyborem. W gruncie rzeczy soundbar jest dość zwyczajnym zestawem głośnikowym, którego charakterystyczny kształt jest dostosowany do stawiania go na szafce pod telewizorem. Tego typu system dobrze radzi sobie z odtwarzaniem samej muzyki, podobnie do głośników Bluetooth. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz