|

Słuchawki przerywają? Poznaj przyczyny i rozwiązania! 

Przerywający dźwięk w słuchawkach to prawdziwa zmora, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji je użytkujemy. Na szczęście nie musi to być równoznaczne z koniecznością ich wymiany, a rozwiązanie może okazać się nad wyraz łatwe. W tym poradniku dowiesz się czy przerywanie oznacza uszkodzenie słuchawek, a także, w jaki sposób rozwiązać problem przerywania zarówno w słuchawkach przewodowych, jak i bezprzewodowych. 

słuchawki przerywają, niewyraźne słuchawki

Czy przerywające słuchawki są uszkodzone? 

Kiedy słyszysz przerywany dźwięk w słuchawkach, w naturalny sposób pojawia się skojarzenie z ich uszkodzeniem. W praktyce jednak, rzadko kiedy przerywające słuchawki są faktycznie uszkodzone, a usunięcie problemu wymaga zazwyczaj jedynie odrobiny uwagi. 

Same słuchawki są urządzeniami stosunkowo mało skomplikowanymi, a co za tym idzie, dość mało awaryjnymi. Osobiście już dziesiątki razy mierzyłem się z przerywaniem w słuchawkach i za każdym razem problem nie dotyczył samych słuchawek, lecz urządzeń je otaczających i tych, do których je podpinałem lub ewentualnie samego przewodu słuchawkowego (który również nie jest trudny w wymianie). 

Potwierdza się to z resztą, kiedy porównamy najczęstsze powody przerywania dźwięku w słuchawkach. Jak się okazuje, są one całkowicie odmienne w zależności od tego, jaki typ słuchawek wykorzystujemy. Poniżej znajdziesz więc najczęstsze przyczyny przerywania słuchawek wraz z propozycją rozwiązania i podziałem na słuchawki przewodowe i bezprzewodowe. 

Najczęstsze przyczyny przerywania w słuchawkach bezprzewodowych 

Choć słuchawki bezprzewodowe dzielimy na komunikujące się za pomocą IR (podczerwień) i RF (radio/Bluetooth), to właśnie to drugie rozwiązanie stosowane jest w 99% przypadków. Dzięki temu słuchawki są kompatybilne z najróżniejszymi urządzeniami, począwszy od telefonów po laptopy i telewizory. Z drugiej strony to właśnie utrudnienia związane z technologią Bluetooth należą do najczęstszych przyczyn przerywania w słuchawkach bezprzewodowych, a prezentują się one następująco. 

Przyczyna 1: Zakłócenia ze strony innych urządzeń 

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, Bluetooth to w rzeczywistości fale radiowe wysyłane pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Co więcej, są to fale o tej samej częstotliwości, co wiele innych urządzeń, jak chociażby routery Wi-Fi. Z tego względu zakłócenia w słuchawkach bezprzewodowych mogą mieć zewnętrzne źródło, które ciężko będzie nam zlokalizować. 

Warto przy tym zaznaczyć, że na zakłócenia słuchawek na Bluetooth, wpływać mogą nie tylko urządzenia w oczywisty sposób emitujące sygnał, jak telefon czy router Wi-Fi. Podobne działanie może wywołać np. mikrofala, będąca w zasadzie generatorem fal o dużej mocy lub mniej oczywiste urządzenia, jak telewizor czy lodówka. 

Rozwiązanie: Sprawdź działanie swoich słuchawek z dala od miejsca, w którym pojawiało się przerywanie. Najlepiej zrobić to poza centrum miasta, w którym roi się od źródeł potencjalnie zakłócających sygnał. Jeżeli problem ustąpił, spróbuj wrócić w miejsce, gdzie przerywanie występowało i zlokalizuj urządzenie, które zakłóca sygnał. 

Przyczyna 2: Nieodpowiedni format pliku 

Transmisja bezprzewodowa posiada pewne ograniczenia pod kątem możliwości przesyłania danych. Dotyczy to szczególnie urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth, której zadaniem jest zapewnienie łączności przy jak najniższym zużyciu energii. Wymaga to oczywiście umiejętnego skompresowania przesyłanego sygnału audio, do którego wykorzystuje się tzw. kodeki Bluetooth 

W większości słuchawek i urządzeń nadawczych, obsługiwany jest wyłącznie kodek SBC, który z powodzeniem obsługuje muzykę z plików MP3, You Tube czy Spotify, jednak dostępne są również nagrania, zajmujące więcej objętości (ze względu na większą ilość detali dźwiękowych) np. LDAC czy .WAV. 

Rozwiązanie: Sprawdź w jakim formacie zapisany dźwięk, który chcesz otworzyć. Jeżeli dany utwór zapisany jest w innym formacie niż MP3, spróbuj odnaleźć w sieci jego wersję zapisaną właśnie jako MP3. Jeżeli jednak Twoje słuchawki posiadają odpowiedni kodek do obsługi innych plików – problem leży w innym miejscu. 

Przyczyna 3: Duża odległość od odtwarzacza 

Brak kabla oznacza większą swobodę poruszania się, ale nie oznacza to, że nie ma przy tym żadnych barier. Ze względu na spore wymagania energetyczne co do wydajności modułów Bluetooth, ich zasięg podzielono na 3 klasy – do 1 metra, do 10 metrów oraz do 100 metrów. 

W przypadku urządzeń takich, jak słuchawki czy głośniki bezprzewodowe, najczęściej stosowana jest klasa druga o zasięgu do 10 metrów. Teoretycznie wystarcza to swobodnego poruszania się po domu z dala od źródeł dźwięku, ale nie należy zapominać, że siła sygnału ograniczana jest przez przeszkody, takie jak ściany czy chociażby ludzkie ciało. 

Rozwiązanie: Jeżeli masz w zwyczaju słuchać muzyki z dala od źródła sygnału audio, zwróć uwagę czy przerywanie nie pojawia się właśnie w wyniku oddalenia. Jeśli tak, zwyczajnie zachowuj mniejszą odległość pomiędzy słuchawkami a urządzeniem nadawczym. 

słuchawki douszne KM B2 biale z telefonem

Najczęstsze przyczyny przerywania w słuchawkach z przewodem 

Z jednej strony słuchawki na kablu nie mają takich problemów z przerywaniem, jak słuchawki bezprzewodowe, z drugiej zaś to właśnie przewód jest najczęstszym powodem ich występowania. Na szczęście tego typu usterki są zazwyczaj stosunkowo łatwe do usunięcia i nie wymagają dużych nakładów finansowych. 

Przyczyna 1: Uszkodzenie wtyku 

Słuchawki przewodowe zazwyczaj do działania wykorzystują kabel zakończony małym (3.5mm) lub dużym (6.3mm) jackiem. Nie brakuje jednak takich wykorzystujących złącze USB (np. słuchawki gamingowe) lub USB-C (słuchawki do telefonów). Niezależnie jednak od rodzaju to właśnie uszkodzona wtyczka może być przyczyną przerywania dźwięku. 

Na szczęście tego typu uszkodzenie nie należy do problematycznych, nawet patrząc na “nienaprawialność” większości dzisiejszych urządzeń. Wymianę wtyczki w słuchawkach wykonamy w każdym serwisie elektronicznym, a przy odrobinie dobrych chęci, dokonamy tego samodzielnie. 

Rozwiązanie: Jeżeli podejrzewasz problemy z wtykiem, spróbuj delikatnie poruszać nim, kiedy jest podłączony do urządzenia. Pojawiające się nadmierne trzaski lub zaprzestanie przerywania, oznaczać będzie, że to wtyk jest problemem. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy, podłącz słuchawki do innego urządzenia – jeśli to wtyczka jest problemem, efekt powinien być taki sam. Uszkodzony wtyk wystarczy wymienić na nowy. 

Przyczyna 2: Niedziałające gniazdo urządzenia 

Każdy wtyk potrzebuje swojego gniazda, dlatego analogicznie do uszkodzonego wtyku, przerywanie słuchawek może wywoływać gniazdo urządzenia, do którego je podłączamy. Wejście słuchawkowe lub tzw. AUX to standardowe wyposażenie większości urządzeń (laptopów/telewizorów), z wyłączeniem smartfonów (tutaj wejście słuchawkowe jest coraz chętniej usuwane). 

Oczywiście sam rodzaj gniazda nie ma tutaj większego znaczenia pod kątem samego rozwiązania problemu, ale może mieć w kontekście jego kosztów. W zależności od urządzenia i rodzaju gniazda, jego wymiana może być mniej lub bardziej skomplikowana, a to potrafi znacząco wpłynąć na koszt naprawy. 

Rozwiązanie: Najprostszym sposobem sprawdzenia gniazda, jest podłączenie przerywających słuchawek do innego urządzenia z takim samym gniazdem. Jeżeli słuchawki nadal przerywają – problem leży gdzie indziej, jeśli jednak grają normalnie, najprawdopodobniej musimy wymienić gniazdo w urządzeniu odtwarzającym.  

Przyczyna 3: Uszkodzenie kabla słuchawkowego 

Każdy użytkownik słuchawek przewodowych wie, że kabel potrafi się nieźle pozawijać. Mało tego, bardzo często bezrefleksyjnie pociągamy za niego, aby odłączyć słuchawki lub wyjąć je z jakiegoś miejsca, czy przydeptujemy przewód leżący akurat obok komputera. To wszystko rzecz jasna nie jest obojętne dla kondycji kabla słuchawkowego, którego uszkodzenie może skutecznie uciszyć brzmienie naszych słuchawek. 

Dobrze wiedzieć, że uszkodzony kabel może na początku nie dawać o sobie znać lub robić to niezwykle sporadycznie. Z czasem jednak uszkodzenie przewodu zaczyna się pogłębiać i trudny do zidentyfikowania problem zaczyna się nawarstwiać. Na szczęście wymiana kabla słuchawkowego również nie należy do drogocennych usterek, dlatego nie należy się na zapas przejmować. 

Rozwiązanie: Spróbuj poruszać przewodem lub delikatnie naginaj go po całej długości. Jeżeli przy odpowiednim ułożeniu przewodu lub po dotknięciu jakiegoś miejsca słuchawki zaczynają przerywać lub nagle zaczynają grać dobrze, oznacza to, że uszkodzony jest najprawdopodobniej właśnie kabel. 

Przyczyna 4: Zakłócenia z pracujących w sąsiedztwie urządzeń 

Choć może wydawać się to nieintuicyjne, dźwięk w słuchawkach przewodowych może być zakłócany na tej samej zasadzie co ten w modelach bezprzewodowych, poprzez nakładanie się sygnałów. W tym przypadku problem jest jednak znacznie łatwiejszy do zidentyfikowania, a w razie potrzeby również do rozwiązania. 

Jeżeli słuchawki przewodowe przerywają z powodu pracy innego urządzenia, z pewnością znajduje się ono w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zidentyfikować źródło zakłóceń lub wyeliminować problem. 

Rozwiązanie: Przesuń przewód słuchawek w inne miejsce lub użyj ich z innym urządzeniem w innym miejscu. Jeżeli problem nie ustąpił, wysoce prawdopodobne jest, że zakłócenia generuje pobliskie urządzenie elektroniczne, jak laptop czy drukarka. Jeśli tak, zakłócenia powinny się pojawić zaraz po zbliżeniu przewodu słuchawkowego w pobliże urządzenia. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz