|

Jak ustawić radio w głośniku Bluetooth

Radio FM w przenośnym głośniku bezprzewodowym to naprawdę świetny dodatek. Niestety w większości głośników nie mamy do dyspozycji pokrętła zmiany częstotliwości ani wyświetlacza, co wymaga ustawienia radia za pomocą przycisków. Co więcej, wielu użytkowników uskarża się, że ich głośnik nie odbiera fal radiowych w sposób zapewniający ustawienie i czytelny odbiór dźwięku. Z tego poradnika dowiesz się, jak w prosty sposób poprawić zdolność głośnika do odbierania radia oraz jak wyszukać stacje radiowe za pomocą przycisków. 

Jak poprawić odbiór fal radiowych w głośniku Bluetooth 

Charakterystyczne długie anteny w radiach FM nie są dziełem przypadku. To właśnie dzięki nim radio może lepiej dobierać fale radiowe, co jest związane z ich długością. 
 
Nie zagłębiając się w techniczne szczegóły, trzeba jasno zauważyć, że głośniki Bluetooth na ogół nie posiadają takiej anteny, co może utrudniać im odbiór radia. Aby rozwiązać ten problem wystarczy dorobić ją samodzielnie – i spokojnie jest to naprawdę banalnie proste. 
 
Jeśli Twój głośnik bezprzewodowy ma problem z odbiorem radia FM, wystarczy że wepniesz do niego kabel służący do ładowania lub kabel AUX (jeśli głośnik posiada takie wejście). Wystający w ten sposób przewód posłuży głośnikowi właśnie jako wydłużenie anteny, co pozwoli na lepszy odbiór sygnału FM. 

Jak wyszukać dostępne stacje

Ustawianie radia w głośniku Bluetooth może różnić się nieco w zależności od modelu. W większości z nich zasada obsługi radia jest jednak niemal identyczna. Aby możliwie precyzyjnie pomóc jak największej ilości użytkowników, wykorzystam głośniczek bezprzewodowy Blaupunkt BT07 LED.

Krok 1

Po uruchomieniu głośnika przełącz tryb odtwarzania na radio FM (w tym przypadku wciskając przycisk play 2-krotnie). Kiedy to zrobisz, z głośnika powinien zacząć wydobywać się charakterystyczny biały szum. 

Krok 2

Gdy usłyszysz biały szum, ponownie wciśnij przycisk odtwarzania, aby głośnik rozpoczął automatyczne programowanie stacji. Proces ten może zając kilka chwil, a po jego zakończeniu powinieneś usłyszeć grającą stację. 

Krok 3

Po zaprogramowaniu radia możesz sprawdzić stacje dostępne w Twojej lokalizacji, zwyczajnie przełączając się pomiędzy nimi. W większości głośników służą do tego przyciski głośniej/ciszej obsługiwane krótkim wciśnięciem (dopiero przytrzymując je dłużej możemy regulować głośność).

Co zrobić, jeśli głośnik bezprzewodowy nie chce złapać żadnej stacji radiowej?

Jeżeli proces programowania stacji się zakończył, a Ty przełączając pomiędzy stacjami, nadal nie słyszysz muzyki, spróbuj powtórzyć proces od początku lub wesprzyj się instrukcją obsługi Twojego głośnika. Jeśli nadal nie przyniosło to skutków, wykonaj następujące czynności:
 

Upewnij się, że radio jest sprawne

To, że radio FM w głośniku bezprzewodowym nie odbiera żadnej stacji, nie musi odznaczać, że jest on uszkodzony. Jeśli wbudowany moduł radia jest sprawny, z głośnika powinien dochodzić charakterystyczny biały szum. Jeśli tak jest przejdź do następnego kroku, jeśli nie prawdopodobnie musisz wysłać głośnik do serwisu. 

Podłącz dłuższy przewód do głośnika

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, wpięty do głośnika kabel usb lub aux, posłuży mu jako antena. Jeśli zrobiłeś to i po programowaniu stacji nadal słyszysz tylko biały szum, spróbuj podpiąć jeszcze dłuższy kabel. 

Spróbuj odebrać sygnał w kilku lokalizacjach 

Jak wszystkie fale elektromagnetyczne, fale radiowe mogą być blokowane przez wiele czynników. Jeśli jesteś w mieście, sygnał powinien być dostępny praktycznie wszędzie, dlatego spróbuj zaprogramować radio w różnych miejscach domu. Jeśli znajdujesz się w plenerze z dala od cywilizacji, może okazać się, że sygnał radiowy zwyczajnie nie dociera do tego miejsca. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz