|

IP, IPX – co to za oznaczenia i jak z nich korzystać?

Kod IP (ang. Ingress Protection Code) służy jako międzynarodowy standard oznaczenia szczelności przedmiotów i urządzeń. Dotyczy zarówno stopnia ochrony przed pyłem, jak i wodą, stąd często na opakowaniach możemy spotkać oznaczenie IPX. W dalszej części dowiesz się, skąd ten dodatkowy “X”, co oznaczają cyferki przy oznaczeniu IP oraz jak wykorzystać tą wiedzę podczas zakupów.

Kiedy IP, a kiedy IPX?

Oznaczenia IP (Ingress Protection) są standardem określającym poziom ochrony dostarczanej przez obudowę lub osłonę urządzenia przed ciałami stałymi (pyłem) i wilgocią (wodą). Co do zasady każde oznaczenie IP powinno składać się z dwóch cyfr, gdzie pierwsza odpowiada właśnie za ciała stałe, a druga za wodę:

  1. Pierwsza cyfra (pył): Ta cyfra wskazuje na stopień ochrony przed ciałami stałymi, takimi jak pył. Może mieć wartość od 0 do 6, gdzie wyższa wartość oznacza większą ochronę. Na przykład, oznaczenie IP6X (lub po prostu IP6) oznacza, że urządzenie jest całkowicie chronione przed pyłem.
  2. Druga cyfra (woda): Ta cyfra określa poziom ochrony przed wilgocią i wodą. Może mieć wartość od 0 do 9, gdzie wyższa wartość oznacza wyższy poziom ochrony. Na przykład, oznaczenie IPX7 oznacza, że urządzenie jest chronione przed skutkami zanurzenia w wodzie na określony głębokości i przez określony czas.

Gdy widzisz oznaczenie IP67, oznacza to, że urządzenie jest chronione przed pyłem (6) oraz może być zanurzone w wodzie na głębokość do 1 metra przez około 30 minut (7). Natomiast, gdy widzisz oznaczenie IPX, oznacza to, że producent nie podał konkretnej oceny ochrony przed pyłem, ale podał poziom ochrony przed wilgocią i wodą.

W przypadku sprzętu audio, takiego jak słuchawki czy głośniki bezprzewodowe, oznaczenia IP lub IPX mogą być ważne, jeśli planujesz korzystać z tych urządzeń w wilgotnych lub trudnych warunkach, na przykład podczas uprawiania sportu na zewnątrz. Oznaczenia te pomagają określić, na ile urządzenie jest odporne na czynniki zewnętrzne, co może wpłynąć na wydajność i żywotność urządzenia.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając głośnik do łazienki

Jak rozumieć znaczenie cyfr w kodzie IP?

Jak nietrudno się domyślić, każda cyfra w oznaczeniu IP odpowiada innemu poziomowi ochrony. W poniższej tabelce, znajdziesz wyjaśnienie, jaką ochronę zapewnia każdy z poziomów.

Oznaczenie IPOchrona przed pyłem (IP_X)Ochrona przed wodą (IPX_)
0Brak ochrony przed pyłemBrak ochrony przed wodą
1Ochrona przed ciałami o średnicy > 50 mmOchrona przed pionowym kapaniem kropel wody
2Ochrona przed ciałami o średnicy > 12.5 mmOchrona przed skośnym kapaniem kropel wody
3Ochrona przed ciałami o średnicy > 2.5 mmOchrona przed deszczem
4Ochrona przed ciałami o średnicy > 1 mmOchrona przed opryskiem wody
5Ochrona przed pyłemOchrona przed strumieniem wody
6Całkowita ochrona przed pyłemOchrona przed silnym zanurzeniem w wodzie (do 1 m)
7Zanurzenie w określonych warunkach
8Ochrona przed długotrwałym zanurzeniem w określonych warunkach
9Ochrona przed wysokociśnieniowym strumieniem wody

Podobne wpisy

Dodaj komentarz