|

Czy słuchawki bezprzewodowe pasują do każdego telefonu?

Wbrew wielu wątpliwościom, słuchawki bezprzewodowe możesz bez problemu podłączyć do każdego nowoczesnego smartfona. Połączenie słuchawek z telefonem wymaga bowiem komunikacji za pośrednictwem technologii Bluetooth, która od lat służy za standard łączności niezależnie od producenta czy marki. Jak możliwe jest więc, że w tym temacie pojawia się aż tak wiele niepewności? 

czy słuchawki bezprzewodowe pasują do każdego smartfona

Skąd biorą się wątpliwości? 

Jeśli i Ty przed zakupem słuchawek bezprzewodowych nie masz pewności, czy wybrany przez Ciebie model będzie kompatybilny z Twoim urządzeniem – nie jesteś sam! Giganci branży elektronicznej stojąc w obliczu rosnącej konkurencji, przyzwyczaili nas już do nie zawsze pro-konsumenckich zachowań. Flagowym przykładem jest tu kwestia ładowarek do telefonów, które od lat są bolączką w głowie wszystkich osób lubiących testować urządzenia różnych producentów. Na szczęście w przypadku słuchawek bezprzewodowych nie mają oni pola do tego typu manewrów, a to za sprawą technologii Bluetooth. 

połączenia urządzeń na Bluetooth

Jak technologia Bluetooth znosi bariery w przypadku słuchawek bezprzewodowych? 

Bluetooth to nic innego jak standard bezprzewodowej komunikacji w bliskiej odległości, pomiędzy wszelkiej maści urządzeniami elektronicznymi. Za jej pomocą możemy łączyć takie urządzenia jak laptop, klawiatura, myszka, głośniki na Bluetooth czy właśnie słuchawki. Standard ten istnieje nieprzerwanie od 1999 roku i nie jest on zależny od pojedynczej firmy czy producenta. Dzięki niemu łącząc ze sobą dwa urządzenia, nawiązujesz połączenie pomiędzy certyfikowanymi modułami Bluetooth, a nie pomiędzy własnym modułem marki X i własnym modułem marki Y.

Nie jest nawet do końca jasne, czy blokowanie połączenia Bluetooth od urządzeń jakiejś marki jest w ogóle możliwe. Gdyby któryś z producentów podjąłby się tego typu działalności, najprawdopodobniej dość szybko stracił by możliwość do wykorzystywania technologii Bluetooth w swoich urządzeniach. 

A co ze słuchawkami bezprzewodowymi koncernów jak Apple, Huawei czy Samsung? 

Niezależnie od tego, czy chcesz podłączyć dedykowane słuchawki bezprzewodowe do iPhone, słuchawki bezprzewodowe Huawei czy słuchawki bezprzewodowe marki Samsung – fakt wykonania ich przez producenta smartfonów, nie zmienia w żaden sposób komunikacji pomiędzy urządzeniami. Oznacza to, że spokojnie podłączysz swoje AirPodsy do dowolnego smartfona, jeśli tylko skorzystasz z połączenia bezprzewodowego Bluetooth. To samo tyczy się użytkowników iPhone-ów, którzy poszukują alternatyw dla dość drogich a niekoniecznie najlepszych akcesoriów od Apple (czego sam jestem żywym przykładem).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz