|

Czy słuchawki bezprzewodowe mają mikrofon?

Podobnie do wersji przewodowych, słuchawki bezprzewodowe mogą być wyposażone w dodatkowy mikrofon. Jego obecność lub brak uzależnione są od specyfiki danego modelu oraz jego przeznaczenia użytkowego. Jak zatem sprawdzić czy nasze słuchawki wyposażone są w mikrofon i dlaczego nie jest to standardowe wyposażenie wszystkich bezprzewodówek? 

Jak sprawdzić czy wybrany model posiada wbudowany mikrofon? 

Jeżeli dokonałeś już zakupu lub przymierzasz się do nabycia słuchawek bezprzewodowych, ale nie wiesz czy upatrzony model posiada wbudowany mikrofon – możesz to sprawdzić na kilka sposobów.  

Przeczytaj specyfikację 

Praktycznie każdy produkt na stronie internetowej ma podaną specyfikację techniczną, w której zawarte są informacje o parametrach, jak i dodatkowych możliwościach. Wystarczy znaleźć w sieci wybrany przez siebie model na stronie producenta lub sklepu, aby uzyskać interesującą nas informację. Jeżeli masz do dyspozycji pudełko po słuchawkach, tam również znajdzie się adnotacja o obecności mikrofonu, jeśli ten rzeczywiście znajduje się na ich wyposażeniu. 

Poszukaj otworu na mikrofon 

Jeśli z różnych względów nie jesteś w stanie określić modelu słuchawek bezprzewodowych i nie możesz dotrzeć do ich specyfikacji, spróbuj odnaleźć mikrofon organoleptycznie. Mikrofon jest w końcu urządzeniem, które zbiera fale ciśnienia akustycznego, a co za tym idzie – musi posiadać odpowiedni otwór w obudowie słuchawek. Jeśli znajdziesz na ich powierzchni nietypową dziurkę, która nie jest złączem, prawdopodobnie trafiłeś właśnie na mikrofon.   

Po prostu zadzwoń 

Po sparowaniu słuchawek bezprzewodowych z telefonem, nie musisz w żaden sposób aktywować mikrofonu. Jeśli dany model jest w niego wyposażony to stanie się to po prostu automatycznie, dlatego jeśli nadal masz wątpliwości, zadzwoń przy użyciu swoich słuchawek do najbliższej ci osoby. Warto jednak pamiętać, że sposób ten choć absurdalnie prosty, nie zawsze może okazać się skuteczny. Może się zdarzyć, że nawet w nowych słuchawkach mikrofon z jakiejś przyczyny po prostu nie działa i do jego aktywacji wymagana jest pomoc serwisanta.  

Dlaczego mikrofon w słuchawkach bezprzewodowych jest ważny? 

Wbrew pozorom, słuchawki bezprzewodowe nie są najnowszym wynalazkiem. W rzeczywistości za nagły rozkwit ich popularności odpowiadają zawirowania na rynku smartfonów, których producenci zaczęli usuwać wszelkie złącza ze swoich urządzeń, wraz ze słuchawkowym wejściem 3,5 mm. Właśnie dlatego tak wiele osób poszukuje informacji na temat obecności mikrofonu w słuchawkach bezprzewodowych, bez którego prowadzenie rozmów po prostu nie będzie możliwe.

 

W jakich odmianach słuchawek bezprzewodowych najczęściej stosowany jest mikrofon? 

Logicznie rozwijając to nieco dalej, oczywiste staje się, że mikrofon występuje przede wszystkim w słuchawkach bezprzewodowych do telefonów. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że znaczna większość tego typu modeli powstaje właśnie z myślą o połączeniu ze smartfonem. Jednocześnie widać wyraźnie, że słuchawki do telefonu to zazwyczaj modele douszne lub dokanałowe i to właśnie w tych odmianach słuchawek najczęściej odnajdziemy wbudowany mikrofon. 

Dlaczego niektóre słuchawki bezprzewodowe nie posiadają mikrofonu? 

Obecność mikrofonu nie jest jednak determinantem jakości danych słuchawek, czego dobrym przykładem są bezprzewodowe słuchawki nauszne oraz wokółuszne. Tego typu modele rzadziej wybierane są przez użytkowników smartfonów ze względu na ich rozmiar, za to chętnie korzystają z nich miłośnicy wysokiej jakości dźwięku. Na rynku nie brakuje w końcu konstrukcji bezprzewodowych skierowanych do audiofili i miłośników sprzętu Hi-Fi, którzy korzystają z innych źródeł odtwarzania niż smartfon. 

Similar Posts

Dodaj komentarz