||

Czy radio cyfrowe odbiera wszystkie stacje?

Radia cyfrowe DAB nie mają możliwości odbioru wszystkich stacji radiowych. Ich odbiór zależny jest od zasięgu nadawania cyfrowego, który aktualnie nie pokrywa całego obszaru Polski, co ma się zmienić do roku 2030. Z kolei radia cyfrowe FM z PLL odbierają wszystkie stacje dostępne standardowo na paśmie FM.

Sygnał cyfrowy, w przeciwieństwie do analogowego, wymaga bardziej zaawansowanej infrastruktury nadawczej. Obecnie w Polsce rozwijanie tej infrastruktury jest procesem stopniowym, co oznacza, że zasięg DAB (Digital Audio Broadcasting) nie pokrywa jeszcze całego kraju. Na zasięg ten wpływają:

  1. Koszty infrastruktury – Budowa nadajników cyfrowych i ich utrzymanie jest kosztowna, co spowalnia rozwój sieci nadawczej.
  2. Ukształtowanie terenu – Góry, lasy i inne przeszkody terenowe mogą znacząco zakłócać sygnał cyfrowy, wymagając dodatkowych inwestycji w nadajniki wzmacniające.
  3. Gęstość zaludnienia – W obszarach mniej zaludnionych inwestycje w infrastrukturę nadawczą są mniej opłacalne, co skutkuje opóźnieniami w rozszerzaniu zasięgu.
  4. Przepisy i regulacje – Proces przyznawania częstotliwości i zezwoleń na budowę nowych nadajników również wpływa na tempo rozwoju sieci.

Planowane jest, że pełne pokrycie Polski sygnałem cyfrowym nastąpi do roku 2030, co umożliwi wszystkim słuchaczom korzystanie z pełnej oferty stacji cyfrowych.

Przeczytaj jeszcze:

Radio DAB vs Radio FM w praktyce.

Radio cyfrowe vs analogowe – czym się różnią?

Decyzja o inwestycji w radio cyfrowe DAB zależy od kilku czynników, które warto rozważyć:

  1. Jakość dźwięku – Radia cyfrowe DAB oferują lepszą jakość dźwięku w porównaniu do tradycyjnych odbiorników FM. Brak szumów i zakłóceń to istotne zalety.
  2. Dostępność stacji – Chociaż zasięg DAB nie obejmuje jeszcze całej Polski, w dużych miastach i rozwiniętych obszarach dostępność stacji jest znacznie większa niż na paśmie FM.
  3. Funkcje dodatkowe – Radia DAB często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak wyświetlacze z informacjami o audycjach, możliwość zapisywania ulubionych stacji czy funkcje smart.
  4. Przyszłość technologii – Inwestując w radio DAB, przygotowujesz się na przyszłość, gdyż planowane jest pełne pokrycie kraju sygnałem cyfrowym do 2030 roku.
  5. Koszt – Radia cyfrowe mogą być droższe niż tradycyjne odbiorniki FM. Warto więc rozważyć, czy obecne potrzeby uzasadniają ten wydatek.

Jeśli mieszkasz zatem w obszarze z dobrym zasięgiem DAB i zależy Ci na lepszej jakości dźwięku oraz dodatkowych funkcjach, inwestycja w radio cyfrowe może być opłacalna. W przeciwnym razie, warto poczekać, aż technologia ta będzie bardziej rozpowszechniona.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz