|

Z jakich podzespołów składa się głośnik Bluetooth?

Jak wszystkie urządzenia elektroniczne, przenośne głośniki na Bluetooth składają się z różnych elektronicznych podzespołów. Choć baza do ich stworzenia jest wspólna dla wszystkich modeli, mogą się one znacząco różnić ze względu na dodatkowe możliwości, a także jakość wykorzystanych elementów. W tym artykule skupimy się stricte na podzespołach, bez których nie może się obyć żaden bezprzewodowy głośnik Bluetooth i wskażemy na rozwiązania najczęściej stosowane w tego typu urządzeniach.  

Źródło: Texas Instruments

Podstawowe elementy przenośnych głośników Bluetooth 

Elektronika ma to do siebie, że dość łatwo przyjmuje wszelakie dodatki i urozmaicenia. Nawet przeglądając tak wąski zakres urządzeń elektronicznych, jak głośniki Bluetooth , z pewnością zauważyłeś pomiędzy nimi znaczące różnice. Nie zagłębiając się jednak w dodatki, takie jak radio FM, wodoszczelność itp., każdy głośnik na Bluetooth musi opierać się na 4 następujących elementach: 

Akumulator – kluczem do rynkowego sukcesu głośników bluetooth, jest ich niezależność od gniazdek i kabli. Trudno to jednak sobie wyobrazić bez akumulatora lub baterii, zapewniających im przenośne źródło energii, przy czym zdecydowanie popularniejsze jest to pierwsze rozwiązanie. Akumulator w przenośnym głośniku powinien być rzecz jasna jak najlżejszy i jak najbardziej pojemny, aby wyciągnąć maksimum z funkcjonalności głośnika. Poszczególne modele mogą bardzo różnić się w zakresie pojemności akumulatora, co jest zależne od ich rozmiaru, mocy oraz planowanej przez producenta długości pracy. 

Moduł Bluetooth – trudno byłoby sobie wyobrazić przenośne głośniki, bez technologii Bluetooth. Umożliwia ona komunikowanie się pomiędzy różnymi urządzeniami (w tym przypadku najczęściej smartfona i głośnika), przy minimalnym poborze energii. Współcześnie na rynku oferowanych jest wiele podzespołów zawierających zarówno moduł bluetooth, jak i inne złącza audio, przygotowane specjalnie pod kątem przenośnych głośniczków.  

Układ zarządzania energią – moduł Bluetooth zużywa bardzo małe ilości energii, ale przez to jego sygnał nie jest w stanie napędzić głośników urządzenia. Podobnie sprawa ma się z napięciem akumulatora, wymagającego wzmocnienia przed zasileniem pracy urządzenia. W tym celu niezbędnym elementem jest oczywiście wzmacniacz, który amplifikuje sygnał całego układu tak, aby był on w stanie generować słyszalne dźwięki. Częścią układu zarządzania energią jest też między innymi ładowarka, umożliwiająca ponowne napełnienie rozładowanego akumulatora.  

Układ audio – wbrew pozorom nie wystarczy odpowiednio wzmocnić sygnału, aby głośniki zaczęły swobodnie odtwarzać dźwięk. Zanim to nastąpi, trzeba przetworzyć jeszcze sygnał cyfrowy z modułu bluetooth na sygnał analogowy, co następuje za sprawą przetwornika DAC. Bardzo często zdarza się, że w jego towarzystwie producenci stosują także inne układy, mające na celu ostateczną poprawę jakości sygnału. Dopiero po przetworzeniu sygnału z cyfrowego na analogowy, można go wzmocnić przy użyciu wzmacniacza, który podaje sygnał bezpośrednio do samego głośnika. 

Źródła pomocne przy tworzeniu artykułu: 

  1. Victor Ceron, What are the building blocks of Bluetooth speakers?, https://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/posts/what-are-the-building-blocks-of-bluetooth-speakers, 06.11.2021 (ostatni dostęp) 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz